Примусова вакцинація політв’язня Лимешка: правозахисники вимагають надати йому медичну допомогу

A+ A-

За інформацією українського Омбудсмена, адміністрація російської виправної колонії №6 у Ставропольському краї Російської Федерації змусила кримського політв’язня Геннадія Лимешка підписати згоду на щеплення вакциною проти COVID-19, погрожуючи помістити його в штрафний ізолятор та заборонити спілкування з родичами. Стало відомо, що після щеплення вакциною в політв’язня стрімко погіршилося самопочуття: почалася тахікардія та сильний головний біль. Однак адміністрація пенітенціарного закладу вже не вперше відмовляється надавати медичну допомогу Лимешку. Ігнорування проблем зі здоров’ям політв’язня прирівнюються до нелюдського поводження та створює загрозу його життю. 

Геннадій Лимешко був незаконно затриманий в окупованому Криму в серпні 2017 року за підозрою в нібито диверсійній діяльності. На відео допиту, оприлюдненому Федеральною службою безпеки (ФСБ), Лимешко нібито зізнається в підготовці до підриву лінії електропередач та інших “диверсійних діях”. На цьому відео помітні сліди тілесних ушкоджень на обличчі затриманого. Пізніше Лимешко повідомив своїй дружині, що його били, катували електрострумом, підпалювали шапку на голові та погрожували вбити, якщо він не погодиться на співпрацю з ФСБ. Заборона катування є імперативною нормою міжнародного права, відхід від якої не допускається навіть у разі війни, окупації чи інших виключних обставин. Крім того, РФ, як держава-учасниця Конвенції проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання, зобов’язана забезпечити невикористання свідчень, отриманих під час катувань, як доказу під час судового розгляду. Проте підконтрольний РФ суд у Криму засудив Геннадія Лимешка до восьми років ув’язнення за нібито незаконне придбання, зберігання та носіння вибухових речовин, попри те що він раніше нібито зізнався в диверсійних діях.

Стан здоров’я Геннадія Лимешка стрімко погіршується під час перебування за ґратами. Зафіксовано принаймні чотири факти, які свідчать про ненадання необхідної медичної допомоги політв’язню (деталі тут, тут, тут і тут). Крім того, співробітники виправної колонії застосовують психологічний тиск на політв’язня та принижують його людську гідність через те, що він прийняв іслам. Вони також погрожують відправити його воювати до Сирії після відбуття покарання. 

З огляду на вищезазначене, примусова вакцинація Геннадія Лимешка проти COVID-19, здійснена під погрозами, не має нічого спільного із забезпеченням здоров’я політв’язня та його співкамерників. Усі задокументовані випадки ненадання медичної допомоги Геннадію Лимешку та іншим політв’язням свідчать про реальну загрозу життю українських громадян, які опинилися в різних установах Федеральної служби виконання покарань (ФСВП) внаслідок політично вмотивованого кримінального переслідування. У пенітенціарних закладах утримуються принаймні три особи з інвалідністю – Сервет Газієв, Джеміль Гафаров, Зекір’я Муратов. Їм постійно відмовляють у переведенні під домашній арешт та наданні належної медичної допомоги. Численні випадки перенесення судових засідань через погане самопочуття політв’язнів та виклики швидкої допомоги на судові засідання свідчать про те, що РФ та її окупаційна адміністрація взагалі не розглядають здоров’я як людську цінність. Нещодавно Сервет Газієв та Інвер Бекіров перенесли мікроінсульт в ув’язненні, Джеміль Гафаров – інфаркт. Через це примусова вакцинація політв’язнів, які мають серйозні хронічні захворювання, створює додаткові загрози для їхнього здоров’я і життя.  

У зв’язку з цим вимагаємо від Російської Федерації як держави-окупанта Автономної Республіки Крим та м. Севастополя:

 • Негайно звільнити Геннадія Лимешка та всіх інших кримських політичних в’язнів.
 • Забезпечити належну медичну допомогу Геннадію Лимешку та всім іншим кримським політичним в’язням, які її потребують з огляду на стан здоров’я. 
 • Забезпечити належні санітарні та безпечні умови утримання в пенітенціарних установах, де з різних мотивів перебувають громадяни України.
 • Притягнути до відповідальності співробітників ФСВП, ФСБ та інших державних органів, а також представників окупаційної адміністрації, безпосередньо причетних до катувань, жорстокого та нелюдського поводження з Геннадієм Лимешком та іншими кримськими політв’язнями. 
 • Припинити свавільне застосування російського кримінального законодавства на окупованій території і неухильно дотримуватися своїх зобов’язань за міжнародним гуманітарним правом.
 • Забезпечити справедливе судочинство у всіх кримінальних справах, порушених проти громадян України з різних мотивів, відповідно до норм міжнародного права прав людини та міжнародного гуманітарного права.
 • Надати дозвіл на перебування міжнародних моніторингових місій ООН, ОБСЄ та Ради Європи в окупованому Криму.

Звертаємося до урядів іноземних держав та міжнародних організацій із проханням:

 • Висловити рішучий протест у зв’язку з примусовою вакцинацією Геннадія Лимешка та ненаданням йому належної медичної допомоги.
 • Запровадити персональні санкції проти співробітників ФСВП, ФСБ та інших державних органів і представників окупаційної адміністрації, безпосередньо причетних до катувань і ненадання медичної допомоги Геннадію Лимешку та іншим кримським політичним в’язням.
 • Застосовувати всі наявні дипломатичні, політичні, економічні та інші важелі тиску на РФ з метою звільнення Геннадія Лимешка та інших кримських політв’язнів.
 • Здійснювати постійний моніторинг політично мотивованих кримінальних справ, включно з умовами утримання та станом здоров’я кримських політв’язнів.
 • Вимагати від Росії допуску міжнародних моніторингових місій ООН, ОБСЄ та Ради Європи до окупованого Криму.
 • Надавати всебічну підтримку кримським політичним в’язням та їхнім родинам, зокрема неповнолітнім дітям.
 • Залучити всесвітньо відомих осіб до адвокації звільнення кримських політв’язнів.

ГО “КримSOS”

Центр прав людини ZMINA

Українська Гельсінська спілка з прав людини