До моніторингу місць несвободи вперше приєдналися професійні журналісти

A+ A-

Працівники українських ЗМІ вперше отримали доручення від Уповноваженого ВР з прав людини на здійснення візитів до місць несвободи.

Разом із моніторами Національного превентивного механізму (НПМ) вони будуть вивчати умови тримання людей в закритих закладах та інформувати про порушення прав людини в них.

Зокрема, здійснити візити зможуть представники “Радіо Свобода”, “Доступ до правди”, “1+1”, “ICTV”, “Україна”, “Еспресо ТВ”, тощо.

На дводенному тренінгу 24-25 квітня, організованому Секретаріатом Уповноваженого ВР з прав людини, “Центром інформації про права людини” та Міжнародним Фондом “Відродження”, журналісти вивчали основні правила моніторингу, співвідношення свободи слова та права на приватність, міжнародне гуманітарне право, журналістську етику, практику ЄС щодо запобігання тортурам тощо. Медійники знайомилися зі специфікою місць несвободи з досвіду працівників Секретаріату, а також громадських моніторів.

На тематичних дискусіях учасники обговорювали поняття свободи та гідності, а також моральні дилеми, які постають перед журналістами, коли вони бачать ситуації незаконності та несправедливості.

“Я розумію усі ризики. Але без вас я просто не уявляю, куди далі розвиватися Національному превентивному механізму”, — запевнила журналістів омбудсмен Валерія Лутковська. За її словами, за допомогою журналістів НПМ зможе вирішувати системні проблеми у місцях несвободи, створюючи додатковий тиск на органи влади. Важливо і інше: журналісти стануть провідниками між суспільством та людьми, що живуть “за закритими дверима”.

Вона запропонувала медійникам здійснити пробні візити до місць несвободи без камер, щоб спочатку атмосферу та ті виклики, які стоять перед моніторами.