Конкретні дії влади промовистіші за гучні гасла про реінтеграцію – експертка ZMINA Альона Луньова

A+ A-

24 листопада відбулася панельна дискусія “Права людини і реінтеграція окупованих територій” у межах форуму коаліції “Реанімаційний пакет реформ” “Діалоги про реформи” і підготовки до Ukraine Reform Conference.

Предметом обговорення дискусії став галузевий бриф, присвячений питанню прав людини та реінтеграції окупованих територій. Документ підготували експерти громадянського суспільства, проаналізували в ньому основні проблеми та успіхи, що існують у цій галузі, а також визначили пріоритетні зміни, які має впровадити українська влада у 2021 році.

Адвокаційна менеджерка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова, яка є однією з авторок брифу, виокремила серед основних досягнень за останній рік отримання переселенцями виборчого права, спрощення доступу до освіти дітей та молоді з окупованих територій. Крім того, постраждалі сім’ї нарешті почали отримувати виплати компенсації за зруйноване або пошкоджене житло.

Альона Луньова також зазначила, що пандемія COVID-19 спричинила багато викликів для влади в питанні реінтеграції, але ця ситуація водночас відкриває вікно можливостей для створення довгоочікуваних речей. “Це онлайн-послуги для мешканців окупованих територій, ідентифікація людей через додатки, щоб вони не перетинали КПВВ для отримання виплат, пришвидшення отримання документів. Пандемія також прискорила питання з доступом до освіти дітей з окупованих територій”, – пояснила експертка.

Але разом з тим, зазначила вона, є багато інших проблем, які накопичуються роками й не розв’язуються, і тому заходи влади з реінтеграції мають долати й старі труднощі. “Якщо вчора ми не вирішили питання адміністративної процедури отримання документів у зв’язку з народженням дітей на окупованих територіях, то сьогодні вже маємо проблему паспортизації Росією українських громадян на Донбасі”, – додала Луньова.

Альона Луньова

Наразі залишається нерозв’язаною проблемою виплата пенсій мешканцям окупованих територій, досі не скасовано закону про створення вільної економічної зони “Крим”, чого вимагає громадськість уже декілька років. А ще важливо врахувати в реінтеграційній політиці на 2021 рік можливість адаптуватися дітям з окупованих територій на підконтрольній уряду України та проходити підготовчі курси для вступу до українських вишів.

“Тому чітка стратегія та подолання проблем людей допомагають дійсно показати, що ми вболіваємо за наших громадян. Конкретні дії влади для реінтеграції тимчасово окупованих територій, захисту прав тих, хто постраждав від конфлікту, промовистіші за гучні гасла”, – додала наостанок Луньова.

У заході також узяли участь заступник міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Ігор Яременко; народна депутатка України, заступниця голови Комітету ВРУ з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, національних меншин і міжнаціональних відносин Неллі Яковлєва; постпред президента в Криму Антон Кориневич; виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко; директор програми “Права людини та правосуддя” фонду “Відродження” Роман Романов та керівниця групи з прав людини ПРООН Світлана Колишко.

Відео з дискусії доступне за посиланням.

Ukraine Reform Conference – це ключова щорічна міжнародна подія, присвячена експертному обговоренню прогресу реформ та пріоритетним цілям щодо реалізації реформ в Україні. Започаткована урядом у 2017 році, конференція виступає платформою, що об’єднує українських та міжнародних державних посадовців, бізнесменів топрівня, представників країн ЄС, НАТО, G7 та громадянського суспільства задля підбиття річних підсумків процесу реформування в Україні та обговорення подальших пріоритетних кроків і перспектив. Подія відбудеться у Вільнюсі 2021 року.