Правозахисники розробили рекомендації для Росії щодо дотримання прав на території Криму

A+ A-

Українська Гельсінська спілка з прав людини разом із Центром прав людини ZMINA та іншими правозахисними організаціями підготувала 19 рекомендацій Російській Федерації як окупаційній державі щодо дотримання громадянських і політичних прав на території окупованої Автономної Республіки Крим та міста Севастополя:

  1. Забезпечити поводження з українськими моряками відповідно до статусу військовополонених.
  2. Забезпечити, щоб особи, засуджені до позбавлення волі, які залишаються на окупованій території (ув’язнені до конфлікту), відбували покарання на підконтрольній Уряду України території.
  3. Зупинити тиск на парафіян Української православної церкви Київського патріархату. Визнати Українську православну церкву Київського патріархату (Православну церкву України) юридичною особою, яка діє в Криму відповідно до реєстрації, здійсненої владою України. Повернути конфісковані церкви Українській православній церкві Київського патріархату (Православній церкві України). Утримуватися від спроб захопити або знищити собори в майбутньому.
  4. Надати можливість громадянам України користуватися правом безперешкодного проживання необмеженого строку на території Кримського півострова.
  5. Припинити практику депортації українських громадян та осіб без громадянства з Кримського півострова.
  6. Забезпечити надання відповідного медичного лікування ув’язненим громадянам України. Забезпечити доступ українського медичного персоналу до них.
  7. Припинити практику ув’язнення українських засуджених владою РФ, щоб дозволити їх переведення назад до України.
  8. Забезпечити розслідування факту застосування летальної сили проти українських моряків, захоплених у Керченській протоці.
  9. Провести ретельне розслідування всіх фактів загибелі осіб, які утримуються в слідчих ізоляторах на окупованій території.
  10. Негайно вжити заходів для припинення практики катувань у Криму, включно з катуваннями, які застосовуються для тиску, покарання або отримання зізнань затриманих, політичних опонентів та активістів.
  11. Провести ретельне розслідування всіх випадків катувань і жорстокого поводження та забезпечити притягнення винних осіб до відповідальності.
  12. Забезпечити дотримання міжнародного гуманітарного права під час здійснення правосуддя в Криму, серед іншого припинивши практику застосування тамтешніх російських законів.
  13. Зупинити незаконні політичні переслідування осіб, включно з переслідуваннями за їхні погляди та заяви в контексті того, що Крим належить Україні.
  14. Негайно припинити будь-які форми переслідування незалежних журналістів, громадських журналістів та окремих ЗМІ, а також масове блокування доступу до незалежних ЗМІ та соціальних мереж для населення Криму.
  15. Припинити перешкоджання діяльності НУО і переслідування членів таких організацій та ініціатив, як “Кримська солідарність”. Дозволити функціонування Меджлісу кримськотатарського народу.
  16. Не перешкоджати діяльності міжнародних незалежних спостерігачів за дотриманням прав людини в Криму, включно з міжурядовими та міждержавними місіями з прав людини, уповноваженими діяти в Україні.
  17. Забезпечення дотримання та захисту права на здобуття освіти рідною мовою.
  18. Забезпечити збереження української ідентичності, зокрема через можливість вивчення історії та культури українського народу.
  19. Негайно зупинити масову мілітаризацію дітей на окупованому півострові.

Ці рекомендації є частиною альтернативного звіту до VIII періодичного звіту Російської Федерації про імплементацію Міжнародного пакту про громадянські та політичні права в частині застосування Пакту в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі.

Повна версія звіту з додатками (12) доступна ТУТ англійською та ТУТ російською мовами.


Звіт підготували УГСПЛ, Кримська правозахисна група, Центр прав людини ZMINA, Регіональний центр прав людини, Центр громадянської освіти “Альменда”, за підтримки програми USAID “Права людини в дії”.