Як справа Катерини Гандзюк об’єднала активістів: дискусія на Docudays

A+ A-

30 квітня відбулась онлайн-дискусія “Напади на активістів: як добитися розслідування? Досвід ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк?у межах правозахисної програми Rights Now! фестивалю Docudays UA. Під час заходу правозахисники та адвокати обговорювали, як напад на Катерину Гандзюк та його розслідування вплинули на загальне становище активізму в Україні.

Ольга Решетилова та Марина Хромих

Учасниця ініціативи та подруга Гандзюк Марина Хромих зазначила, що напади на активістів були системною проблемою в Україні й раніше, але майже ніхто, окрім правозахисників, про це не говорив. “Тому ми почали робити все, щоб привернути увагу суспільства та міжнародної спільноти до нападу на Катю і взагалі до теми насильства щодо активістів. Досі непокараними залишаються організатори та замовники. Це наражає на небезпеку і нас, учасників ініціативи “Хто замовив Катю Гандзюк?“, і взагалі всіх активістів в Україні”, – додала Хромих.

Нещодавно прокуратура раптово вирішила завершити розслідування і передати справу про цей напад до суду, не використавши всіх строків, відведених на слідство. Це спричинило протести громадських активістів, які вийшли на акцію до Офісу президента. Адвокат родини Гандзюк Євгенія Закревська заявила, що завершення розслідування на три місяці раніше, ніж це було передбачено, може призвести до виправдання замовників, адже не всі слідчі дії, про які просила потерпіла сторона, проведено, а передана до суду справа є сирою.

Координатор одеського Автомайдану Віталій Устименко, на якого раніше також було вчинено два напади, окремо зупинився на темі безпеки активістів: “Незважаючи на увагу влади до справи Гандзюк, безпека наразі умовна, і досі можуть статися напади різного масштабу. Навіть державна охорона не дає гарантії захисту. Найефективнішим заходом для підвищення рівня безпеки для громадських активістів в Україні є розслідування тих нападів, які вже сталися”.

Учасники дискусії зазначили, що влада досі ігнорує їхні вимоги та заклики, тому вони змушені вимагати відставки генпрокурорки Ірини Венедіктової, а також наголосили, що продовжуватимуть боротьбу, поки не покарають винних.

“Жертва Каті недаремна, адже те, що трапилося після нападу, сильно змінило нас усіх. Це спонукає нас об’єднуватись і працювати над захистом громадянського суспільства. Будьмо консолідованішими й разом борімося проти спільного ворога – нереформованої правоохоронної системи”, – закликала координаторка проєкту Української Гельсінської спілки з прав людини Ольга Решетилова.


Захід організовано Українською Гельсінською спілкою з прав людини й Центром прав людини ZMINA в межах правозахисної програми Rights Now! Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.