У Чернівцях презентували книжку про утиски журналістів у Криму і закликали боротися за звільнення Семени

A+ A-

Автор книжки Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму журналіст Юрій Луканов закликав повернути кримського журналіста Миколу Семену до інформаційного простору. Це відбулось у Чернівцях, де в приміщенні обласного товариства “Знання” проходила презентація книжки.

Микола Семена

“Семена має продовжувати фігурувати у свідомості людей як політв’язень Кремля, ­– сказав Юрій Луканов. – Він незаслужено зник з інформаційного простору. Така ситуація унеможливлює його занесення до можливих списків на обмін із Російською Федерацією. Звісно, формально він не за ґратами. Але Микола Семена засуджений до двох з половиною років умовно, і ще два роки йому заборонено вести публічну діяльність. Він не може виїхати з Криму. Навіть на лікування, якого він конче потребує, його не випустили, хоча цього вимагала низка міжнародних організацій. Отже, де-факто він перебуває в неволі. Відповідно, журналісти і правозахисники мають домагатися його звільнення”.

Микола Семена є героєм книжки “Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму”. Згідно з матеріалами видання, кримського журналіста відстежувала ціла група представників ФСБ, і засудили його лише за співпрацю з проєктом “Радіо Свобода” “Крим. Реалії”. Після цього прокуратура АР Крим, яка розташована на материковій частині України, висунула підозру судді підконтрольного Кремлю Залізнодорожного суду Криму, що засудила Миколу Семену.

За рік після виходу книжки ситуація зі свободою слова в Криму погіршилася, – заявив під час презентації герой книжки, ведучий проєкту “Радіо Свобода” “Крим. Реалії” Сергій Мокрушин. – У 2019 році було заарештовано громадських журналістів Ремзі Бекірова й Османа Аріфмеметова, оголошено в міжнародний розшук журналістку кримськотатарського телеканалу АТR Гульсум Халілову. Фіксуються також численні адміністративні штрафи за журналістську діяльність, випадки заборони в’їзду журналістів на окупований півострів”.

Сергій Мокрушин підкреслив, що правозахисні організації за останні п’ять років у Криму зафіксували понад 300 випадків тиску на незалежних журналістів – викрадення, побиття, погрози, обшуки, залякування, затримання тощо.

Проти журналістів у Криму було відкрито щонайменше 10 кримінальних справ за “екстремістськими” та “терористичними” статтями. Кримських журналістів Анну Андрієвську та Андрія Клименка занесено до російського “списку терористів та екстремістів“. У цьому ж списку – журналіст Микола Семена, якого було засуджено до умовного терміну, фактично заборонено займатися журналістикою та виїжджати на материкову частину України.

За словами Сергія Мокрушина, за п’ять років російської окупації медіапростір у Криму трансформувався в такий спосіб, що майже не лишилося жодної шпарини, через яку люди могли б розповісти про свої справжні проблеми та бути почутими. “Півострів, зачищений від незалежних засобів масової інформації, накрито інформаційним куполом російської пропаганди та інформаційних операцій російських спецслужб. У Криму людей переслідують не тільки за публічну позицію – для того, щоб у тебе з’явилися проблеми, достатньо дати інтерв’ю “не тому” ЗМІ”, ­– розповідає журналіст.

На думку Мокрушина, збереження каналів комунікації з кримчанами та підтримка тих, хто намагається казати правду в умовах тотальної несвободи, – важливе завдання для українських журналістів.


Довідка. Книжку “Пресувальна машина: як Росія знищувала свободу слова в Криму” вперше було презентовано на “Книжковому арсеналі” в Києві. Вона складається з численних свідчень журналістів, які працювали в Криму, і тих, хто висвітлював окупацію Криму. Згідно з їхніми свідченнями, Росія вживала і вживає систематичних репресивних заходів для знищення свободи слова на окупованому півострові.

Видання здійснив Центр інформації про права людини за підтримки посольства Великої Британії. Презентація книжки в Чернівцях відбулася за підтримки Freedom House в Україні.