В Раді Європи презентували доповідь місії Домів прав людини, яка їздила до Криму

A+ A-

У Страсбурзі представили доповідь міжнародної місії Домів прав людини, яка їздила до Криму, “Крим: розбиваючи стіну мовчання”. Презентація відбулася 22 січня, під час зимової сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ).

У презентації взяли участь учасниця місії до Криму, представниця Білоруського дому прав людини імені Бориса Звозского Тетяна Ревяко, а також Тетяна Печончик, голова Центру інформації про права людини (Україна). 

Окупований вже майже п’ять років, Крим перетворився на “сіру зону” – територію, до якої не можуть отримати доступ міжнародні організації із захисту прав людини (ООН, ОБСЄ, Рада Європи). Генеральна Асамблея ООН прийняла декілька резолюцій із закликом забезпечити належний та безперешкодний доступ до окупованого півострову, але з року в рік “стіна” навколо Криму стає все більшою.

Представники Домів прав людини Азербайджану, Білорусі та України відвідали окупований півострів у вересні 2018 року. Учасникам місії вдалося зібрати інформацію від безпосередніх учасників події. Візит було організовано Центром інформації про права людини за підтримки Фундації Домів прав людини (Осло, Норвегія) та організації “Людина в біді” (People in Need) (Прага, Чехія).

Крім того, під час спільного з Фондом Домів прав людини заходу в ПАРЄ Регіональний центр з прав людини презентував доповідь про депортації та демографічні зміни в Криму. Захід відвідало близько півсотні осіб – представники національних делегацій в ПАРЄ та журналісти. 

Під час поїздки до Страсбургу також відбулися адвокаційні зустрічі стосовно проблеми політв’язнів, нових викликів правам людини в Криму та доступу міжнародних організацій до Криму з національними делегаціями в ПАРЄ, зокрема, представниками Німеччини, Швеції, Норвегії, а також із секретаріатом Комісара Ради Європи з прав людини. 23 січня у Представництві ЄЄ при Раді Європи відбулася ще одна презентація доповіді місії Домів прав людини до Криму. Брифінг відвідало близько 30 дипломатів.

Участь у презентації доповіді взяли Тетяна Ревяко, Тетяна Печончик, а також керівниця Фонду домів прав людини (Осло) Марія Дале і Андрій Юров, керівник Кримської полової місії з прав людини.

За результатами обговорення ситуації в Криму та висновків роботи міжнародної місії були озвучені рекомендації щодо реагування на згортання основних свобод на Кримському півострові та переслідування правозахисників і громадських активістів, а також щодо спрощення доступу міжнародних організацій, іноземних правозахисників та журналістів до Криму.

Також на зимовій сесії ПАРЄ були присутні представники інших правозахисних організацій, родичі військовополонених моряків і заручників на Донбасі. На цій сесії Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію щодо ситуації в Азовському морі та Керченської протоки.