Вступна кампанія – 2020 стала випробуванням для дітей з окупованих територій – правозахисники

A+ A-

Цьогоріч Верховна Рада спростила процедуру вступу до закладів вищої освіти для дітей з окупованих територій. Проте протягом липня-серпня 2020 року правозахисники фіксували численні звернення від абітурієнтів та їхніх батьків стосовно складнощів із виїздом, проходженням КПВВ та поданням документів для вступу. Як наслідок, за даними Міністерства науки і освіти України (МОН), станом на 1 вересня 1329 абітурієнтів з окупованих територій змогли вступити до українських вишів.

Деталі вступної кампанії правозахисники розповіли під час пресконференції на тему “Вступна кампанія – 2020: чи стала українська освіта доступнішою для молоді з окупованих територій?”.

На початку липня влада розширила перелік закладів вищої освіти, до яких можна вступати без складання ЗНО в межах визначеної квоти. За словами Тетяни Печончик, голови правління Центру прав людини ZMINA, цей закон, ініційований президентом України, став довгоочікуваним позитивним кроком держави задля забезпечення доступу дітей з окупованих територій до української освіти. За інформацією МОН, на сьогодні, після завершення основного етапу вступної кампанії, 321 вступник з окупованого Криму та 1008 вступників з Донбасу рекомендовані до зарахування на бюджетні місця. Але, оскільки вступна кампанія – 2020 проходила в умовах пандемії COVID-19 та жорстких карантинних обмежень, на її результати вплинула низка факторів.

Олександра Дворецька, засновниця благодійного фонду “Восток-SOS”, зауважила, що після внесених змін до законодавства перед МОН стояло доволі конкретне завдання: у стислі терміни підготувати зміни до правил вступу абітурієнтів з Криму і Донбасу, проінформувати про ці зміни заклади вищої освіти, самих вступників та їхніх батьків. Проте, за словами правозахисниці, вступ дітей з окупованих територій відбувався “навпомацки”, фактично про процедуру вступу можна було дізнатися, тільки приїхавши до конкретного університету, адже до сьогодні зміни до наказів про порядок та умови вступу не ухвалено. 

“Через цю неузгодженість урядової політики говорити про ефективну інформаційну кампанію просто неможливо. Сайт vstup-prosto.com, який повинен був стати основним комунікаційним майданчиком між МОН та вступниками з окупованих територій, залишився напівпорожнім, а заходи інформаційної кампанії на КПВВ нереалізованими. Як приклад: Міністерство реінтеграції і Міносвіти випускають відеоролик зі слоганом “Тебе тут чекають” у той час, коли уряд запроваджує обмеження перетину КПВВ без жодної поправки на вступну кампанію”, зауважила Дворецька.

Олександра Красненко

Абітурієнти та їхні батьки звертались із численними питаннями до правозахисних організацій. Так, протягом травня-серпня на гарячу лінію ГО “Донбас-СОС” надійшло близько 400 звернень, які стосувалися питань доступу до освіти молоді з окупованих територій Донецької та Луганської  областей. “Ми відзначили для себе велику мотивацію тих, хто телефонував, вступити до українських закладів освіти. З нами ділилися історіями, як молодь готувалася до ЗНО і не змогла його скласти, як потім обирали заклади освіти на підконтрольних територіях, до кінця не розуміючи алгоритму вступу за спрощеною процедурою. Зараз ми знаємо, що не всі з тих, хто прагнув вступити, змогли це зробити через різні причини. Досвід вступної кампанії – 2020 може стати повчальним для наступних років”, розповіла  Віолета Артемчук, головна координаторка-директорка ГО “Донбас-СОС”.

За словами Дениса Савченка, координатора ГО “КримСОС”, цьогорічна вступна кампанія проходить для абітурієнтів із Криму дуже складно. Серед основних причин пандемія COVID-19 та рішення щодо обмеження свободи пересування як з боку окупаційної влади, так і українського уряду. Крім того, держава-окупант Російська Федерація вирішила заборонити багаторазовий перетин адміністративного кордону та притягувати людей до адміністративної або кримінальної відповідальності за порушення цієї заборони, і це також стало серйозною перешкодою для абітурієнтів. 

“Український уряд та профільне міністерство повинні докласти додаткових зусиль для того, щоб покращити ситуацію з урахуванням дій окупаційної влади. Зокрема, необхідно забезпечити абітурієнтів ресурсами з актуальною інформацією, а також надати можливість дистанційно подавати документи до закладів вищої освіти та складати вступні іспити, випробування онлайн. Доступ українських дітей до освіти не має узалежнюватися від волі окупанта, який у будь-який момент може закрити пропуск через КПВВ”, пояснює Савченко.

Денис Савченко

Окрім обмежень, які запровадили окупаційні адміністрації, вступники стикались із проблемами й на підконтрольній території, зазначає менеджерка програм благодійного фонду “Стабілізейшен Суппорт Сервісез” Валерія Вершиніна. Моніторинг, проведений громадськими організаціями на початку серпня в більш ніж 60 закладах вищої освіти, показав, що список документів, які мали подавати вступники з окупованих територій, був різним у різних приймальних комісіях. Водночас у 40 закладах однією з вимог було надання паспорта, що є порушенням чинних наказів МОН. 

“Умовою доступу до спрощеного механізму вступу є підтвердження того, що дитина дійсно виїхала з окупованої території. Тих, у кого немає реєстрації місця проживання в паспорті, у приймальних комісіях просили надати довідку переселенця. Але саме після початку вступної кампанії  дітям, що планували вступати, почали відмовляти у видаванні такої довідки на підставі відсутності в них місця реєстрації на окупованих територіях”, розповіла експертка.

Марія Красненко, юристка Громадського холдингу “ГРУПА ВПЛИВУ”, вважає, що до кінця вступної кампанії, яка триватиме до 23 жовтня, влада має ухвалити низку рішень, що покращать ситуацію зі вступом молоді з окупованих територій. Насамперед необхідно врегулювати питання виїзду вступників з окупованих територій, бо наразі вони мають проходити самоізоляцію. 

“Крім того, важливо роз’яснити процедуру додаткового етапу вступної кампанії, її змісту та особливостей. Також треба розробити такий порядок підтвердження проживання вступника на окупованих територіях, щоб дітям не потрібно було отримувати без необхідності довідку ВПО. І вже сьогодні необхідно починати готуватися до вступної кампанії 2021 року, щоб повноцінно реалізувати позитивні законодавчі зміни цього року”, пояснила юристка.

Марія Красненко

Відео з пресконференції можна переглянути тут