Як Росія руйнує українське дитинство: дослідники розповіли про воєнні злочини щодо дітей

A+ A-

Росія щодня вбиває та калічить українських дітей; знищує лікарні та школи, забираючи в дітей право на охорону здоров’я та на освіту; депортує їх на власні території та часто не дає можливості потрапити на підконтрольні. РФ також намагається знищити в дітей в окупації або депортованих дітей українську ідентичність і проводить масові кампанії з мілітаризації неповнолітніх. Українська прокуратура вже розпочала понад тисячу проваджень щодо злочинів проти дітей.

Ілюстративна фотографія

Про ці злочини та їхню правову кваліфікацію розповіли правозахисники під час пресконференції в Міжнародний день захисту дітей.

“Резолюція Ради Безпеки ООН 1261 визначає шість серйозних порушень проти дітей під час збройних конфліктів: 1) вербування і використання дітей; 2) вбивства та каліцтва дітей; 3) зґвалтування та інші форми сексуального насильства проти дітей; 4) напади на школи, лікарні та захищених осіб, які пов’язані з ними; 5) викрадення дітей; 6) відмова в доступі гуманітарної допомоги, – повідомила Інна Заворотько, аспірантка Національного університету “Києво-Могилянська академія”, експертка Фонду підтримки фундаментальних досліджень. – Усі вони наразі цинічно вчиняються Росією проти українських дітей. Усі вони є міжнародними злочинами, які не мають строків давності, та залежно від обставин скоєння повинні бути кваліфіковані як геноцид, воєнні злочини або злочини проти людяності”.

За даними ЮНІСЕФ, уже 4,8 млн дітей покинули своє місце проживання через війну. З них близько 2 млн дітей переїхали за кордон, 2,8 млн є внутрішніми переселенцями. Понад 232 тисячі дітей вивезено на територію Росії.

“Росія скоїла найтяжчий злочин проти людяності – вона позбавила всіх українських дітей дитинства. Більш ніж 250 дітей за час повномасштабної агресії вбито, понад 446 зазнали травм різного ступеня важкості. Мільйони були вимушені залишити свої домівки, а сотні тисяч були примусово переміщені на територію Росії. За три місяці війни повністю зруйновано 180 освітніх закладів, 1909 – пошкоджено. Діти фактично позбавлені права на розвиток та майбутнє. Десятки тисяч перебувають в окупації, і ми маємо обмежену інформацію про їхній добробут”, – повідомив Андрій Черноусов, провідний експерт Харківського інституту соціальних досліджень (ХІСД).

Крім того, як ідеться у звіті ХІСД та благодійного фонду “Голоси дітей” про злочини Росії щодо дітей за останній місяць війни, Росія навмисно створює на окупованих територіях гуманітарні кризи.

“Новонародженим до шести місяців практично немає що їсти. Немає сумішей, у породіль пропало молоко від стресу. У дитячого харчування дуже малий термін зберігання, таку допомогу волонтерам треба завозити постійно. Але ввезення гуманітарної допомоги блокується, фури просто розвертають на російських блокпостах”, зазначають дослідники у звіті.

Росія вдається і до вербування дітей у війні й власній пропаганді, що є абсолютно незаконним. За даними ХІСД та фонду “Голоси дітей”, станом на 2021 рік до лав російської “дитячо-юнацької військово-патріотичної” організації “Юнармія” лише в Криму вступили 29 тисяч дітей, тобто кожен десятий учень півострова. А на території “Л/ДНР” у Юнармії на кінець 2021 року було близько 7500 дітей.

Кримські школярі в Юнармії

Потрапити до Юнармії можуть діти 8–18 років за заявою батьків. Також туди потрапляють діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування. Окрім виховання дітей у руслі ненависті до України там також готують до служби в збройних силах РФ.

На окупованих територіях постійно проводиться знімання пропагандистських сюжетів з використанням дітей. Так, у захопленому Мелітополі дітей змушували одягати георгіївські стрічки та декламувати вірші про війну. У Маріуполі російські окупанти задля створення “картинки” відкрили “дитячий центр” у приміщенні, де немає світла та води, а їжу готують на вогні у дворі. Дітей у закладі планують вчити за російськомовним підручником самопроголошеного псевдодержавного утворення в ОРДО.

Голова Центру громадянської просвіти “Альменда” Валентина Потапова зазначає, що правозахисники протягом восьми років окупації фіксували цілеспрямовану мілітаризацію неповнолітніх дітей через формальну та неформальну освіту на окупованій території України. А після 24 лютого 2022 року в Криму почали через освіту формувати в дітей лояльне ставлення до російсько-української війни, щоб не лише виправдати воєнну агресію, а й сприяти мотивації служби в збройних силах РФ.

“Після окупації нових територій ми почули від місцевих “керманичів”, що вони прагнуть змінити українську систему освіти, яку “напихали бандерівською пропагандою, де перекручували історію, і яка призвела до руйнування української державності”. Тому в нас уже немає часу на “стурбованість”, наше завдання – спільними зусиллями зупинити тотальне порушення з боку країни-агресора Конвенції прав дитини та міжнародного гуманітарного права. І притягнути до відповідальності не тільки військових, але й так званих “освітян”, заявила Потапова.

Голова Департаменту захисту прав дітей та протидії насильству Офісу генпрокурора України Юлія Усенко зазначила, що прокуратура з перших днів війни фіксує злочини щодо дітей окремо.

“Уже маємо 1042 кримінальних провадження щодо злочинів проти дітей. З них 551 – це фізичні воєнні злочини щодо дітей, тобто вбивства, поранення, сексуальне насильство, викрадення. І 491 провадження стосується збройних нападів та знищення цивільної дитячої інфраструктури. Також ми повідомили про 11 підозр російським злочинцям”, повідомила Усенко.

Українські діти та їхні родини переживають неабиякий стрес через війну та її жорсткі наслідки. Голова правління фонду “Голоси дітей” Олена Розвадовська каже, що багато родин потребуватимуть довгого психологічного супроводу:

“Зовсім скоро прийде той час, коли будемо працювати з важкими зверненнями батьків та їхніх дітей із посттравматичними синдромами. І наша робота спрямована, щоб розробити безкоштовні довготермінові програми підтримки таких сімей. Ми вже маємо багато запитів, але їх буде ще більше після війни. Тому наступні 10 років для України будуть ключовими, щоб впровадити програми психологічної підтримки, що працюють, дітей та їхніх батьків. І розуміючи, що держава ледь справляється зараз з економічними наслідками війни, очікувати, що швидко запрацює якась подібна державна програма, не варто. Тому ми напрацьовуємо це зараз”.

Запрошуємо ознайомитися зі звітами ХІСД та БФ “Голоси дітей” про воєнні злочини Росії щодо дітей за перший, другий та третій місяці війни. Дивіться відео із заходу за посиланням.

Захід відбувся за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

Коаліція “Україна. П’ята ранку” працює від початку широкомасштабного вторгнення Росії для захисту жертв російської збройної агресії в Україні й притягнення до відповідальності вищого керівництва РФ і безпосередніх виконавців воєнних злочинів. До коаліції входять Центр прав людини ZMINA, Українська Гельсінська спілка з прав людини, Ukrainian Legal Advisory Group, Регіональний центр прав людини, Медійна ініціатива за права людини, Інститут миру та порозуміння, Центр громадянської просвіти “Альменда”, Крим-SOS, Кримська правозахисна група, “Восток SOS“, Центр “Соціальна дія”, Адвокатська дорадча група, Харківський інститут соціальних досліджень, Фундація DEJURE, Truth Hounds, Освітній Дім прав людини Чернігів, Правозахисний центр “Дія”, Асоціація УМДПЛ, “Україна без тортур”, Платформа прав людини, Асоціація розвитку суддівського самоврядування України, Український центр охорони здоровʼя (UHC), Експертний центр з прав людини, ГО “Поступовий гурт франківців”, Об’єднання родичів політв‘язнів Кремля, Фонд підтримки фундаментальних досліджень, FREE ZONE, експерти Денис Рабомізо, Дар’я Свиридова, Гюндуз Мамедов, Андрій Вишневський.