Журналістика на цінностях прав людини: розпочалася друга Академія для викладачів та викладачок

A+ A-

Із 26 по 28 вересня відбулася перша сесія другої Академії з прав людини для викладачів та викладачок журналістики. Одним із головних завдань Академії є запропонувати нову модель журналістики на цінностях прав людини

Цього разу академіками стали 26 викладачів із 18 університетів з усієї України. Академія триватиме до квітня 2020-го та передбачатиме чотири сесії, присвячені різним правозахисним темам.

“Ми не прагнемо всіх наших академіків зробити “правозахисними журналістами”. Але нам важливо показати, наскільки права людини актуальні в журналістиці в будь-якій сфері – і в соціальній, і в політичній, і в спортивній”, – коментує освітній координатор Академії, доцент Інституту журналістики Костянтин Шендеровський.

На першій сесії викладачі вже розглянули сучасну концепцію прав людини, актуальність змін журналістської освіти в Україні, дискутували щодо прав та обов’язків журналістів, знайомилися з міжнародними та національними механізмами захисту прав людини та ін. 

Чи актуальні зміни для журналістської освіти? Відповіді шукали разом з головою правління ZMINA Тетяною Печончик. У нагоді стали цифри всеукраїнського дослідження Що українці знають і думають про права людини.

“ЗМІ все ще залишаються в рейтингу найвпливовіших, коли йдеться про захист прав людини”, – зауважує Тетяна Печончик і додає, що саме тому в медіа велика відповідальність формувати правосвідоме суспільство через якісну інформацію.

Міжнародний тренер Андрій Юров у тісному колі обговорював з академіками сучасну концепцію прав людини. Професор, директор Інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка Володимир Різун дискутував про якісні зміни в журналістській освіті на цінностях прав людини. Сучасний погляд на свободу слова, медіадіяльність та необхідність саморегуляції журналістського цеху запропонував медіаюрист Платформи прав людини Олександр Бурмагін. Про національні та міжнародні механізми захисту прав людини говорили з головою правління Центру громадянських свобод Олександрою Матвійчук. А представниці Комісії з журналістської етики Світлана Остапа та Оксана Романюк звертали увагу на нові тенденції медіаринку і провідну роль у ньому журналістської етики.

“Наш новий набір в Академію засвідчив неабиякий інтерес викладачів з різних регіонів України в навчанні правам людини. Наші учасники хочуть не просто знати, а й також щось змінювати – від навчальних програм у своєму виші до більш глобальних тем у своїй громаді. Запитань від наших академіків було чимало. Дуже сподіваємося, що на частину з них ми надали відповідь“, – коментує координаторка Академії Ірина Виртосу.


Ініціатори Академії – ZMINA, Інститут журналістики КНУ імені Тараса Шевченка, Програма розвитку ООН. Перша Академія була ініційована у 2017 році, її результатом стала Магістерська програма з правозахисної журналістики в Інституті журналістики КНУ імені Тараса Шевченка (офіційна), а понад 2300 студентів-журналістів навчалися правам людини у своїх університетах.