200 воєнних злочинів щодня: за рік війни є 68 тисяч кримінальних проваджень проти російських окупантів

A+ A-

68 тисяч кримінальних проваджень порушила Генпрокуратура України за фактами воєнних злочинів, вчинених російськими окупантами протягом року війни. Щодня додаються до 200 нових проваджень. І дані не включають велику кількість злодіянь на окупованих територіях.

Фото: вирва внаслідок російського обстрілу лікарні в Маріуполі / Мстислав Чернов

Про це розповіла в ефірі Українського Радіо голова Центру прав людини ZMINA, співзасновниця Коаліції “Україна. П’ята ранку” Тетяна Печончик. Вона наголосила: “суд-чарівник” за кордоном не допоможе Україні. Адже із такого масиву скоєного Міжнародний кримінальний суд в Гаазі може взятися максимум за 10-15 епізодів. Решту злодіянь росіян треба розслідувати в Україні. А у Кримінальному кодексі досі не зазначено злочини проти людяності як вид злочинів. Є просто загальна стаття про воєнні злочини, але немає типології. І досі не визначена відповідальність командирів воєнних злочинців. А проголосований Верховною Радою законопроєкт, який гармонізує відповідне законодавство з міжнародним, досі не підписаний Президентом, стверджує Тетяна Печончик.

“На розслідування такої кількості злочинів підуть десятки років”

На думку Тетяни Печончик, є великі відмінності між тим, що коїли росіяни у попередній період агресії з 2014-го по 2022 рік, і протягом останнього року. Відмінності полягають у нечуваному масштабі злочинів.

“Від 24 лютого 2022 року зареєстровано 68 тисяч кримінальних проваджень за статтею 438 Кримінального кодексу “Порушення правил і звичаїв війни”. Це неймовірний масштаб, набагато більший, ніж було в попередні 9 років окупації Криму та частини територій Луганщини і Донеччини. Зараз окупанти чинять такі ж злочини, які вони коїли в меншому масштабі у Криму і на Донбасі. Якщо говорити про види воєнних злочинів та злочинів проти людяності, то більшість їх було зафіксовано до 24 лютого 2022 року саме на Донбасі. Щодо окупованого Криму, там було зафіксовано понад 40 насильницьких зникнень, які стосувались кримськотатарських активістів. А після 24 лютого 2022 року ми бачимо, що це вже тисячі викрадень людей на новоокупованих територіях України. Ці викрадення супроводжуються катуваннями та нелюдським поводженням. Крім того, дуже масовими є випадки мародерства. Ми бачимо, що непокаране зло, яке вторглося в Україну 2014 року, зараз значно збільшилось у масштабах. 68 тисяч відкритих проваджень — це не остаточна цифра. Щодня додаються 100-200 нових кримінальних проваджень. До того ж ця цифра не включає переважну більшість злочинів на територіях, які українська влада не контролює. Наприклад, коли місто Маріуполь буде звільнено, там можуть відкритися тисячі нових епізодів. Доводиться докладати зусиль, щоб зареєструвати те чи інше кримінальне провадження. Іноді це зумовлено тим, що потерпілі не хочуть звертатися до органів правопорядку із заявами. Інша річ — як розслідувати таку велику кількість злочинів? Очевидно, що на це підуть десятки років”, — констатувала співзасновниця коаліції “Україна. П’ята ранку”.

Слухайте повну розмову за посиланням.