Черговий збочений крок РФ — правозахисниця про паспортизацію окупантами українських підлітків

A+ A-

“Черговий збочений крок РФ, щоби паспортизувати якомога більше українських громадян”. Таким чином директорка з адвокації Центру прав людини ZMINA, яка входить до Коаліції “Україна. П’ята ранку”, Альона Луньова прокоментувала Українському Радіо те, що на окупованих територіях за отримання паспортів РФ 14-річним підліткам Росія обіцяє “виплати материнського капіталу”.

Це цілеспрямована державна політика РФ від окупації Криму, але ще не було, щоб українців стимулювали грошима отримувати російські паспорти. Мабуть, із темпами паспортизації на окупованій території все зовсім погано, констатує правозахисниця. Нічого доброго в одержанні паспорта РФ немає. Водночас звинувачень у колабораціонізмі при отриманні такого документа на окупованій території бути не може. Адже у Кримінальному кодексі України в статті про колабораціонізм подібних дій не прописано, зазначила Альона Луньова. І додала: інколи прийняття паспорта РФ може бути єдиним способом врятувати дитину.

Із темпами паспортизації на окупованій території у росіян усе зовсім погано

“Це черговий збочений крок РФ, щоби якомога більше українських громадян паспортизувати паспортами Російської Федерації. Це цілеспрямована державна політика РФ від моменту окупації Криму, яка впроваджується в різних формах й після 24 лютого 2022 року. Проте ще не було, щоб українців стимулювали грошима отримувати російські паспорти. Мабуть, з темпами паспортизації на окупованій території, які вони собі запланували, все зовсім погано. Зокрема, йдеться й про Запорізьку та Херсонську області”, – розповіла Альона Луньова. За словами експертки, поки що складно сказати, що росіяни мають на увазі під поняттям “материнський капітал”: “До того він резервувався — це була форма підтримки родин при народженні ще однієї дитини. Материнський капітал резервувався до певного віку дитини і потім видавався, зокрема, відразу, наприклад, на купівлю житла. Що таке материнський капітал на отримання паспорта громадянина РФ не ясно. Поки що таких новел у російському законодавстві я не знайшла. Можливо, йдеться про щось специфічне для окупованих територій Запорізької та Херсонської областей. Разом з тим, очевидно, що РФ намагається реалізовувати примусову політику навернення в громадянство РФ будь-якими методами, зокрема й матеріального стимулювання”. 

Наслідком отримання паспорта РФ є військовий облік 

“Українська держава не сприймає громадянство, набуте на окупованій території, адже це примусове та автоматичне набуття. РФ робить все можливе, щоб спростити порядок отримання паспортів, щоб якомога більша частина громадян України мала російські паспорти. Проблемою ж буде відмовитися від паспорта, бо Україна не визнає цього громадянина України громадянином іншої країни, зокрема РФ”, – пояснила Луньова. Проте, додала експертка, Російська Федерація у свою чергу бере у громадянина все. Адже треба здавати біометричні дані, відбитки пальців, фотографуватися, подавати дуже широкий комплекс документів: “У подальшому це означає військовий облік як громадянина РФ, а також може вести до того, що людину, яка отримала російський паспорт, можуть не випустити з території РФ. Тобто нічого доброго в отриманні паспорта РФ немає. Водночас звинувачень у колабораціонізмі при отриманні паспорта РФ на окупованій території бути не може. Адже у Кримінальному кодексі України в статті про колабораціонізм подібних дій не прописано. Це не може бути діянням, яке переслідується в порядку кримінального процесу”, – додала Луньова.

Слухайте повну розмову тут.