Хмельницький: На світлинах – історії з окупованого Криму

A+ A-

У Хмельницькому представили фотовиставку “Історії з окупованого Криму”.

Фотовиставка створена Центром прав людини ZMINA у співпраці з Представництвом Президента України в АР Крим. Це понад два десятки робіт українських репортерів Аліни Смутко, Тараса Ібрагімова та Альони Савчук, які після незаконної анексії працювали в Криму та висвітлювали тему порушення прав людини, фільмували життя родин політв’язнів та проукраїнських активістів. Світлини були зроблені з 2014-го по 2019 рік, доки автори ще могли їздити до Криму. Потім російська окупаційна адміністрація ввела для них заборону відвідувати півострів на строк від 10 до 35 років.

Під час відкриття фотовиставки голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик розповіла, що за політично мотивованими обвинуваченнями окупаційна російська влада тримає за гратами півтора десятка журналістів. Більшість із них – це кримськотатарські журналісти, які співпрацювали з ініціативою “Кримська солідарність”, що об’єднує родини політичних в’язнів, адвокатів, активістів.

Загалом масштабні переслідування почалися від першого дня окупації російськими військами АР Крим. З політичних мотивів було заарештовано понад півтори сотні осіб. Більшість із них – кримські татари. Але викрадено було також понад сорок українських активістів, з яких одинадцятеро вважаються зниклими безвісти, а один перебуває під вартою.

— Наразі репресії тривають. У справах, за якими переслідують кримських татар, ми постійно бачимо порушення права на справедливий суд. Основними доказами для суду є свідчення анонімних свідків, чимало з яких є співробітниками ФСБ РФ. Чимало свідків у суді заявляють також, що їхні покази були надані під тиском. А докази, які надає сторона захисту, зазвичай судді не беруть до розгляду, — розповіла голова правління Кримської правозахисної групи Ольга Скрипник.

Впродовж 2016-2018 років одна з авторок фотовиставки “Історії з окупованого Криму” Альона Савчук висвітлювала судові процеси над українськими політв’язнями в окупованому Криму, поки не отримала заборону від російського ФСБ на в’їзд на півострів і територію Росії. “Ці знімки – невеличка частина усіх тих історій з окупації, які нам пощастило побачити, почути й передати в ефір. Про людей, які залишилися вдома, попри залякування та погрози, арешти й суди, катування і приниження гідності з боку російських силовиків. Це історії про зруйновані долі сотень сімей, вигаданий тероризм, переслідування за національність, віру і позицію. Але також вони – про любов до своєї землі та свого народу, солідарність і взаємопідтримку, віру в перемогу правди й добра”, – поділилась своїми думками Альона Савчук.

Хмельницький став першим містом, де фотовиставка була презентована широкому загалу українських глядачів. Далі вона помандрує до Кропивницького, Чернівців, Одеси, Луцька та Львова.

Раніше фотовиставку було представлено на міжпарламентському саміті Кримської платформи, який відбувся у хорватському Загребі. Побачили її і під час урочистих заходів з нагоди 30-річчя Представництва Президента України в Автономній Республіці Крим.

Джерело: Голос України