“Коли ми кажемо, що людина примусово опинилася у “військах” “Л/ДНР”, важко говорити про її умисел проти України” — Луньова

A+ A-

Примусова мобілізація на окупованих територіях триває. Як Україна реагує на цей злочин?

Ведучі: Валентина Троян

Гостi: Альона Луньова

Поговорили про це із директоркою з адвокації Центру прав людини ZMINA Альоною Луньовою.

Альона Луньова: Весь цей час з початку повномасштабної військової агресії і до того, як вона почалася 24 лютого, ми говорили про те, що на окупованій території з 19 лютого тривають заходи з мобілізації, і весь цей час тривають заходи з примусової мобілізації чоловіків на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, зокрема на тих, які були захоплені у цьому році. Це документується, і є відповідне кримінальне провадження. Проте мені видається, що держава Україна досі не визначилася, а що ми надалі робитимемо з тими чоловіками, які були захоплені у полон і примусово мобілізовані.

  • Держава Україна досі не визначилася, а що ми надалі робитимемо з тими чоловіками, які були захоплені у полон і примусово мобілізовані

Ми зараз бачимо негативну і неправильну, на мій погляд, слідчу і судову практику, коли людей, які вимушено опинилися по той бік, воювали проти української армії, хоча ми достеменно не знаємо, що вони саме робили і почасти у судових процесах ми не бачимо звинувачення у вчиненні воєнних злочинів, але цих людей, які є громадянами України, звинувачують в участі у збройних формуваннях на боці Російської Федерації. І їм інкримінують вчинення злочину державної зради.

Ця практика, на мій погляд, є неправильною саме через те, що коли ми говоримо про вчинення злочину державної зради, необхідно, щоб був умисел, бажання — бажання шкодити Україні. А коли ми кажемо, що людина примусово опинилася у “Збройних силах” “Л/ДНР”, дуже важко говорити про її умисел вчиняти щось негативне проти України.

І зараз ми бачимо, що ті судові процеси, які йдуть, демонструють таку злагоджену практику і однаковий підхід, що всім громадянам України, які були захоплені в полон, інкримінують вчинення державної зради. Хоча держава офіційно заявляла на всіх рівнях — люди, здавайтеся у полон, ви — громадяни України, ми потім розберемося. Але, як з’ясовується зараз, потім розбираються дуже несправедливо, на мій погляд.

Мені здається, що держава не може визначитися наразі, що робити з тими людьми, які захоплені у полон, але є громадянами України.

Повну розмову слухайте за посиланням.