Злочин геноциду складно довести: те, що ООН його поки не встановила, не означає, що над цим не працюють — Синюк

A+ A-

Доповідь ООН про злочини росіян: про що вона була насправді, та чому зараз про визначення геноциду на міжнародному рівні не йдеться?

Ведучі: Вікторія Єрмолаєва

Гостi: Онисія Синюк

Ці та інші питання обговорили з правовою аналітикинею Центру прав людини ZMINA Онисією Синюк.

Незалежна міжнародна комісія ООН з розслідування порушень в Україні наразі не встановила, що Росія здійснює в Україні геноцид. Чи було задачею виявити такі ознаки?

Онисія Синюк: Ми маємо доступ до результатів роботи комісії, тобто до самого звіту, однак ми не маємо доступу до стратегії тих, хто робив цей звіт. Але можна сказати про те, що ціллю було виявити всі порушення, які відбулися і продовжують відбуватися на території України.

Те, що на цей час не виявлено ознак певного злочину, не говорить про те, що цей злочин не було вчинено і цих ознак немає. Навіть те формулювання, з яким представляли звіт, говорить про те, що саме на цей час ми не можемо підтвердити наявність злочину. Можна продовжити цю думку тим, що зараз просто не виявлено достатніх доказів того, щоб про це стверджувати.

  • Те, що на наразі не виявлено ознак певного злочину, не говорить про те, що цей злочин не було вчинено і цих ознак немає

Ми повинні розуміти, що авторитет організації, авторитет звіту залежить якраз від таких тверджень, які мають бути абсолютно підтвердженими. Тобто вони не можуть говорити про припущення, коли ними зібрано недостатньо доказів.

Чому важко довести злочин геноциду?

Онисія Синюк:  Зі злочином геноциду дуже важкий шлях доведення саме через специфічний намір. Злочин геноциду — один із найбільш комплексних злочинів. Потрібно дослідити всі конкретні факти вчинення діянь, але встановлення факту здійснення цього діяння недостатньо. Мають бути ще два фактори, які повинні бути визначені. Перше — ці діяння були вчиненні щодо певної групи осіб. Друге — намір. І це те, що довести найважче. Потрібні визнання від правопорушників про те, що у них є такі наміри. Саме про це і згадувалося у звіті, що є твердження, які дозволяють говорити, що це можливо довести.

Слухайте повну розмову тут.