Громадські організації вимагають скасувати дискримінаційний наказ про обмеження пересування через КПВВ

A+ A-

Громадські організації звертаються до Командувача об’єднаних сил, генерал-лейтенанта Кравченка Володимира Анатолійовича з вимогою скасувати дискримінаційний наказ про обмеження пересування через КПВВ.

Увечері 6 березня 2020 року в соціальній мережі “Фейсбук” на сторінці Операція об’єднаних сил з’явилась інформація про введення тимчасових обмежень для перетину лінії розмежування з тимчасово окупованими територіями в Донецькій та Луганській областях із 07:00 7 березня 2020 року відповідно до наказу Командувача об’єднаних сил. Згідно з публікацією, причиною заборони стало можливе поширення на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей випадків гострих респіраторних захворювань, збудником яких, імовірно, є коронавірус. 

Обмеження на в’їзд на підконтрольну Уряду України територію стосуватиметься громадян, у яких під час огляду на КПВВ будуть виявлені ознаки, схожі на симптоми ураження коронавірусною інфекцією. Водночас в оголошенні зазначається, що громадян України, які мають реєстрацію на підконтрольній Уряду України території, у разі підозри на ураження коронавірусною інфекцією, доставлятимуть до лікувального закладу. Для цього на кожному КПВВ чергує обладнана машина швидкої допомоги з медичним персоналом. А в разі якщо такі люди мають реєстрацію на тимчасово окупованій території, їм буде не тільки відмовлено в наданні медичної допомоги, а й узагалі – у перетині КПВВ, за межами якого вони б могли самостійно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою. 

Фактично в оголошенні Командування ОС попереджає громадян України, які перебувають на тимчасово окупованих територіях, що їм не буде надано медичної допомоги і буде відмовлено у в’їзді на підконтрольну Уряду України територію в разі, якщо вони матимуть будь-які симптоми, які можуть бути розцінені співробітниками прикордонної служби як симптоми коронавірусу. 

Ми вважаємо, що наказ Командувача ОС є таким, що непропорційно обмежує права та свободи людини. Він порушує конституційні права громадян, передбачені статтями 24, 33 та 49 Конституції України, і в такий спосіб штучно поділяє громадян України на тих, хто має право на отримання медичної допомоги і може вільно пересуватися, і тих, хто цієї можливості позбавлений. 

На тимчасово окупованих територіях відсутня можливість отримати кваліфіковану медичну допомогу, пройти діагностику та тести на ураження коронавірусом тощо, що в поєднанні з неможливістю отримати медичну допомогу на підконтрольних Уряду України територіях спонукатиме до незаконного перетину кордону України через неконтрольовані пункти пропуску та посилення залежності громадян України від країни-окупанта. 

Окрім цього, наказ Командувача ОС створює додаткову напругу між мешканцями тимчасово окупованих територій та тими, хто проживає в населених пунктах, розташованих біля КПВВ. Оскільки коронавірус не має специфічної симптоматики, відмінної від ГРВІ, завданням українських органів влади є мінімізація ризиків, пов’язаних із можливим поширенням вірусу і піклування про власних громадян, які опинилися в окупації. Жителі тимчасово окупованої частини Донбасу в очах мешканців прифронтових територій не повинні ставати джерелом додаткової небезпеки. 

Звертаємося до вас із вимогою скасувати Наказ щодо тимчасових обмежень щодо перетину КПВВ із 07:00 7 березня 2020 року та організувати надання невідкладної медичної допомоги громадянам, які її потребують і перетинають КПВВ, незалежно від місця реєстрації. 

Благодійний фонд “Восток-СОС”

Громадська організація “Донбас СОС”

Благодійний фонд “Право на захист”

Центр прав людини ZMINA

Кримська правозахисна група

Офіс з розробки гуманітарної політики України

Благодійна організація “Благодійний фонд “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Харківський інститут соціальних досліджень

Громадська організація “КримСОС”

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Харківська правозахисна група

Асоціація УМДПЛ

Правозахисний центр “Поступ”

Громадська організація “Школа Медіапатріотів”

Платформа Прав Людини

БО “Луганське обласне товариство “Всеукраїнська мережа ЛЖВ”

Громадська організація “Альянс за громадянські права”

Громадська організація “КОМРОЗ”

Трибун