Громадськість просить Шмигаля подовжити термін перебування іноземців-волонтерів в Україні

A+ A-

Цим листом від імені організацій громадянського суспільства, представників неприбуткових громадських об’єднань та благодійних організацій висловлюємо Вам повагу та звертаємось щодо наступного.

З початком повномасштабного російського вторгнення чимало іноземців, які вже перебували в Україні на умовах безвізового режиму, долучились у якості волонтерів до діяльності громадських об’єднань і благодійних організацій, допомогаючи українцям протистояти російській агресії та долати її наслідки. Також після 24 лютого 2022 року до України прибули та досі прибувають іноземці з метою надання волонтерської допомоги. Більшість з них є громадянами країн, уряди та суспільства яких надають Україні значну фінансову, гуманітарну та іншу допомогу для протидії російській агресії та подолання її наслідків.

Відповідно до умов безвізового режиму, волонтери-іноземці можуть перебувати на законних підставах на території України 90 днів протягом 180 днів, після цього вони мають залишити Україну. В разі бажання надалі здійснювати волонтерську діяльність в Україні вони повинні звернутись до дипломатичних установ України за кордоном для оформлення візи D10. Виняток на сьогодні є лише для громадян Республіки Білорусь, які можуть перебувати в Україні 180 днів протягом 365 днів незалежно від здійснення ними волонтерської діяльності.

Водночас іноземці, які звертаються до українських дипломатичних установ за кордоном для оформлення волонтерської візи D10, повідомляють про неможливість отримання ними цієї послуги. Українські дипломати пояснюють, що через воєнний стан та бойові дії в Україні порушені технологічні ланцюжки виготовлення віз для іноземців, а також зупинена робота візової інформаційної системи, яка дозволяє вносити інформацію про апліканта та розпочати процедуру оформлення візи. 

Отже, наразі тривале (понад 90 днів) перебування іноземців-волонтерів на законних підставах на території України неможливе, а терміни відновлення роботи з оформлення віз – невідомі. 

Через неможливість отримання візи іноземні волонтери, які знаходяться за межами України і у яких вичерпано 90 днів перебування за умовами безвізового режиму, не можуть в’їхати на територію України.

Іноземні волонтери, у яких закінчується строк перебування на умовах безвізового режиму або такий строк вже закінчився, але при цьому вони все ще знаходяться на території України і бажають здійснювати волонтерську діяльність, опиняються перед вибором:

а) виїхати з України, чекати 180 днів та/або відновлення оформлення віз МЗС України;

b) залишитись в Україні та здійснювати волонтерську діяльність, порушуючи міграційне законодавство. 

Водночас неможливість перетинати державний кордон обмежує їх у діяльності з надання допомоги: переміщувати гуманітарні вантажі, транспортні засоби, брати участь в евакуації українців за кордон тощо. 

Ще одним проблемним аспектом в оформленні віз є екстремальне навантаження на українські дипломатичні установи через масові звернення українців, які евакуювались та звертаються для отриманням консульських послуг. Таке навантаження якщо не унеможливлює, то значно ускладнює і розтягує в часі можливість оформлення віз іноземними волонтерами. Водночас необхідність їх допомоги в умовах воєнного стану має екстрений характер.

Тому в рамках виконання Національної стратегії сприяння розвитку громадянського суспільства в Україні на 2021 – 2026 роки, одним зі стратегічних завдань якої є сприяння розвитку волонтерської діяльності, на виконання положень Закону України “Про волонтерську діяльність”, щодо сприяння громадським об’єднанням та благодійним організаціям у їхній діяльності, спрямованій на розвиток волонтерської діяльності, для надання можливості іноземцям та особам без громадянства здійснювати волонтерську діяльність і перебувати на території України на законних підставах просимо розглянути рішення про збільшення, на час дії воєнного стану, терміну безвізового перебування на території України для волонтерів громадських об’єднань та благодійних організацій до 180 днів впродовж 365 днів. 

Додаток: Проєкт Постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання перебування в Україні іноземців або осіб без громадянства, які прибули в Україну з метою участі в міжнародних та регіональних волонтерських програмах чи участі в діяльності організацій та установ, що залучають до своєї діяльності волонтерів відповідно до Закону України “Про волонтерську діяльність” розроблений представниками організацій громадянського суспільств

 1. Центр демократії та верховенства права
 2. Благодійний фонд “Восток SOS”
 3. Український незалежний центр політичних досліджень
 4. ІСАР Єднання
 5. Реанімаційний Пакет Реформ
 6. Центр прав людини ZMINA
 7. Інститут законодавчих ідей
 8. Центр громадянських свобод
 9. Громадська організація “Кроки до майбутнього”
 10. ГО “Сприяння розвитку села”
 11. Міжнародний благодійний фонд “Карітас України”
 12. Громадська організація “”Єдність чеснот”
 13. ГО Центр “Жіночі перспективи”
 14. ГО ЦСД “Дорогою добра”
 15. Фонд громад “”Рідня”
 16. Громадська організація “Вінницька міська організація соціального розвитку та становлення окремих малозахищених категорій молоді “Паросток”
 17. Громадська організація “Ренійська районна організація “Наше наследие”
 18. Всеукраїнський громадський центр “Волонтер”
 19. ГО “Проти Корупції”
 20. ГО Інститут розвитку регіональної преси
 21. ГО “Об’єднаний ветеранський рух “ВзаємоДія”
 22. ГО “Об’єднання вимушених переселенців Донбасу “ДОБРОТВОР”
 23. БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”
 24. Кіровоградська обласна організація Всеукраїнської громадської організації “Асоціація сприяння самоорганізації населення”
 25. Благодійна організація “Благодійний фонд “Тепле місто”
 26. Міжнародна фундація розвитку
 27. Future Development Agency
 28. Хмельницьке обласне товариство Всеукраїнської організації інвалідів “Союз організацій інвалідів України”
 29. Громадська організація “Ла Страда-Україна”
 30. ГО “Всеукраїнське обєднання “Вінничанка”
 31. “ЦЕНТР ІНІЦІАТИВ ЗІ СТАЛОГО РОЗВИТКУ”
 32. Мережа розвитку європейського права
 33. ГО ФОНД РОЗВИТКУ ГРОМАД ПОЛТАВЩИНИ

Фото обкладинки: Kamil Jasinski/Reuters