Правозахисники обурені гомофобними та дискримінаційними заявами Ганни Турчинової

A+ A-

Ректору Національного педагогічного університету

імені М.П. Драгоманова

професору Андрущенку Віктору Петровичу

 Вченій раді Національного педагогічного університету

імені М.П. Драгоманова

Державній службі якості освіти України

Відкрите звернення правозахисних організацій України

з приводу публічних гомофобних виступів декана факультету природничо-географічної освіти та екології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова

Ганни Турчинової

16 червня 2018 року “Громадське телебачення” опублікувало інтерв’ю з Ганною Турчиновою, що обіймає посаду декана факультету природничо-географічної освіти та екології в Національному педагогічному університеті імені М. П. Драгоманова. В розмові з журналістом пані Турчинова вдалася до антиконституційних, відверто гомофобних, дискримінаційних, ксенофобних та антинаукових тверджень. Своїми висловлюваннями вона також порушує засади державної політики у сфері освіти та принципи освітньої діяльності (відповідно до ст. 6 Закону України “Про освіту”).

Інформаційним приводом для матеріалу на “Громадському ТБ” став опублікований пані Турчиновою блог під назвою “Гомодиктатура. Частина 1. Як розбещувати дітей”, в якому вона виступила з критикою антидискримінаційних правок до шкільних підручників, рекомендованих Міністерством освіти і науки України.

Зокрема, у цій публікації авторка висловлюється щодо “гендерної ідеології”, використовуючи звороти на кшталт “мракобєсіє”, “антинаукова ідеологія, яка веде до вимирання”, а також демонструє вразливість до конспірологічних теорій.

В інтерв’ю “Громадському” Ганна Турчинова висловила твердження про те, що ЛГБТ-люди є “відхиленням від норми”, гомосексуальність — хворобою, а дискримінації жінок в Україні не існує. Так, вона переконана, що:

  • “Нові підручники можуть змінити сексуальну орієнтацію дитини”. Це твердження є антинауковим, адже нікого не можливо зробити геєм або лесбійкою, оскільки формування сексуальної орієнтації людини складний і тривалий індивідуальний процес.  
  • “ЛГБТ не розмножуються, тому їм потрібна нова кров і плоть. Вони зрозуміли, що не можуть зробити це по-іншому, окрім як з дитинства розповідати школярам, що це все абсолютно нормально”. Подібні думки викликають серйозне занепокоєння, адже нагадують пропагандистські кліше часів нацистської Німеччини. Крім того, про безпідставність твердження про те, що гомосексуальність веде до падіння народжуваності, свідчить демографічна статистика країн, в яких визнані одностатеві громадянські партнерства. Так, Нідерланди, Ісландія, Ірландія, Франція, Норвегія, Швеція мають одні з найбільших в Європі сумарних коефіцієнтів народжуваності.
  • “Скільки їх [гомосексуальних людей] — півтора-два відсотки. Це є відхилення від норми. Але ж коли ви хворієте і у вас температура, ви, мабуть, викликаєте лікаря? А не кажете: узаконьте мої права, тому що у мене температура”. Всесвітня організація з охорони здоров’я (ВООЗ) ще в 1994 році вилучила гомосексуальність зі списку хвороб.

Крім того, пані Турчинова продемонструвала некомпетентність, неприпустиму в контексті посади, яку вона обіймає. Відповіді пані декана на конкретні запитання журналіста є алогічними, маніпулятивними та зневажливими. Наприклад, на репліку журналіста про те, що “на представників ЛГБТ-спільноти нападають, не дозволяють їм мати такі ж самі права, як гетеросексуальним сім’ям”, вона відповідає: “Тому що гетеросексуальні сім’ї народжують дітей. А гомосексуальні сім’ї нікого не народжують, після них — пустота”.

В той час, коли вкрай гострим для українського суспільства є збільшення випадків ксенофобного та гомофобного насильства, відсутність ефективного розслідування нападів на ґрунті ненависті та притягнення до відповідальності й покарання винних; з огляду на економічну та соціальну дискримінацію жінок в України та те, що в державі від фізичного та сексуального насильства щороку страждають близько 1,1 мільйона жінок; з огляду на те, що, згідно з Конституцією України, забезпечення прав і свобод людини є головним обов’язком держави та те, що людина, її життя і здоров’я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю, регресивні та антинаукові ідеї, що їх публічно висловлює представниця професорсько-викладацького складу національного університету, становлять серйозну загрозу для дотримання прав людини та утвердження ідеалів рівності і недикримінації в українському суспільстві.

Ми, представники правозахисних організацій України, висловлюємо своє обурення гомофобними та дискримінаційними заявами декана факультету природничо-географічної освіти та екології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова Ганни Турчинової. Ми переконані, що особа, відповідальна за освіту майбутніх педагогів, повинна розуміти наслідки поширення дискримінаційної риторики та поважати людську гідність та цінності прав людини, аби мати змогу виховувати у студентах повагу до Конституції та законів України, зокрема, “Про освіту” та “Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні”. 

Відтак, ми звертаємося:

–       до ректора університету імені М.П. Драгоманова, професора Андрущенка Віктора Петровича з вимогою застосувати до декана факультету природничо-географічної освіти та екології Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова Ганни Турчинової дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення;

–       до Державної служби якості освіти України з проханням здійснити у межах повноважень, передбачених законом, державний нагляд (контроль) за діяльністю Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова щодо дотримання вимог законодавства про освіту (в частині, що стосується висловлених деканом факультету природничо-географічної освіти та екології Ганни Турчинової ксенофобних, гомофобних, дискримінаційних, антинаукових та таких, що суперечать Конституції та законам України, тез).

 

Центр інформації про права людини

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Освітній дім прав людини Чернігів

Центр громадянської просвіти “Альменда”

Правозахисний ЛГБТ Центр “Наш світ”

ХОФ “Громадська Альтернатива”

ГО “Асоціація ЛГБТ “ЛІГА”

Центр Громадянських Свобод

Інформаційно-просвітницький центр”ВІСЬ” (Вінниця)

ГО “КиївПрайд”

БО “ВБО “Легалайф-Україна”

МБФ “Український жіночий фонд”