Правозахисники вимагають зробити процедуру ідентифікації громадян України в окупації

A+ A-

 

До Міністерства внутрішніх справ України

Державної Міграційної служби України

Міністерства закордонних справ України

Міністерства з питань реінтеграції 

тимчасово окупованих територій України

ЗВЕРНЕННЯ

Ми, представники Коаліції громадських організацій, які опікуються питаннями захисту прав осіб, постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, звертаємося до вас у зв’язку з нагальною потребою запровадження процедури ідентифікації громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України чи покинули її, з метою видавання посвідчення на повернення таких громадян в Україну та/або подальшого оформлення ними паспорта громадянина України.

Збройна агресія проти України, яка розпочалась у 2014 році, одним зі своїх негативних наслідків має значні складнощі в оформленні паспортів громадян України для тих, хто постійно проживає чи виїхав з тимчасово окупованої території України. Особливо складною є процедура оформлення паспорта громадянина України для особи віком старше за 18 років, яка на момент початку збройної агресії проти України була дитиною і з різних причин не отримала паспорт громадянина України. Наразі для таких осіб встановлено окрему процедуру подання документів та додаткові перевірки з метою ідентифікації особи.

Відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, для осіб, які звертаються по оформлення паспорта вперше після досягнення 18-річного віку, передбачено подання додаткових документів, які містять фотозображення особи. У разі неподання особою, яка досягла 18-річного віку, документів з фотокартками, проводиться процедура встановлення особи шляхом надсилання запитів щодо перевірки документів та інформації, зазначеної заявником у письмовому зверненні, а також проводиться процедура встановлення особи шляхом опитування свідків (не менш ніж два родичі чи сусіди заявника). 

Ця процедура, складна та тривала, була фактично недоступною в період дії карантинних обмежень у 2020–2021 роках. Після початку широкомасштабної збройної агресії 24 лютого 2022 року процедура стала абсолютно неможливою. Молоді люди – громадяни та громадянки України, які проживали на тимчасово окупованій території Криму та м. Севастополя, Донеччини та Луганщини, позбавлені можливості виїхати на підконтрольну Уряду України територію через активні бойові дії. Тому з метою збереження власного життя, уникнення мобілізації чи призову до армії супротивника, отримання освіти вони стали виїжджати до третіх країн на підставі свідоцтв про народження, виданих в Україні, та звертатися до закордонних дипломатичних установ України (ЗДУ). Там їм відмовляють в оформленні посвідчення на повернення до України, мотивуючи свою відмову неможливістю ідентифікувати заявника як громадянина України. 

Наразі ми зіткнулись із ситуацією, в якій тисячі молодих українських громадян та громадянок через умови окупації не отримали паспорта громадянина України й фактично позбавлені можливості його отримати. Вони з огляду на вік (це люди віком 18–25 років) і тривале проживання на окупованій території не мають документів з фотокартками, які зазвичай необхідні для оформлення паспорта громадянина/-ки України після досягнення 18-річного віку. Дані щодо них відсутні в Єдиному державному демографічному реєстрі та в Державному реєстрі виборців, вони не мають водійських чи пенсійних посвідчень. Найчастіше все, що вони мають, – це свідоцтво про народження громадянина/-ки України, копії паспортів батьків або одного з них (або лише відомості про батьків) та документи, видані в окупації, які не визнаються Україною. Втім, такі люди є громадянами та громадянками України, які потребують підтримки від своєї країни, особливо в ситуації, коли вони опиняються на території третіх країн.  

Ця проблема, що існує із самого початку збройної агресії проти України, наразі стоїть дуже гостро. Отримання документів на повернення до України, оформлення паспорта громадянина України прямо пов’язані з можливістю отримання тимчасового захисту, який надається громадянам/-кам України. 

На сайті електронних петицій до Президента України зареєстровано петицію “Молодь з тимчасово окупованих територій України просить спростити процедуру отримання вперше паспорта громадянина України після досягнення 18-річного віку”.

З огляду на поширеність і гостроту проблеми ми звертаємося до вас із проханням в найкоротші терміни:

  • ініціювати розроблення та ухвалення змін до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302, з метою запровадження окремої спрощеної процедури ідентифікації громадян України, які постійно проживали на тимчасово окупованій території України;
  • ініціювати розроблення та ухвалення змін до Порядку оформлення та видачі посвідчення особи на повернення в Україну, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 5 квітня 2017 р. № 285, з метою запровадження спрощеної процедури отримання особами, які постійно проживали на тимчасово окупованій території України, посвідчення особи на повернення до України;
  • через закордонні дипломатичні установи забезпечити регулярний (щомісячний) збір даних щодо кількості запитів на оформлення документів на повернення до України громадянами України – мешканцями тимчасово окупованої території, які виїхали на територію третіх країн після початку широкомасштабної збройної агресії проти України 24 лютого 2022 року, кількості відмов в оформленні та видаванні документів та кількості оформлених та виданих документів цій категорії громадян України.

Центр прав людини ZMINA

ГО “Донбас СОС”

Кримська правозахисна група

БО БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

БО “БФ Восток SOS”

ГО “КримSOS”

БФ “Право на захист”

ГО “Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Фото обкладинки: Суспільне Крим