Росія незаконно переміщує заручників у Херсонській області: правозахисники вимагають реакції світу

A+ A-

Останніми днями до організацій Коаліції “Україна. П’ята ранку” надходить інформація про те, що російські військові переміщують цивільних заручників та військовополонених, утримуваних Росією в Херсонській області, з місць їх утримання в невідомому напрямку. 

Ілюстративне фото / Суспільне

Окупаційна влада виправдовує такі переміщення необхідністю “евакуації”, проте істині причини цих дій наразі членам Коаліції невідомі. Окупаційна влада не надає жодної інформації про нові місця ув’язнення рідним утримуваних осіб. 

Разом з тим звертаємо увагу української та міжнародної громадськості, що неконтрольоване міжнародними інституціями та моніторами переміщення утримуваних осіб найімовірніше призведе до втрати правозахисниками та родинами полонених і без того обмеженої інформації стосовно переліку осіб, місць та умов утримання незаконно затриманих громадян України та українських військових, які перебувають у російському полоні. Крім того, за інформацією Коаліції, більшість утримуваних осіб мають серйозні ушкодження та проблеми зі здоров’ям після жорстоких катувань і тривалого перебування у непристосованих приміщеннях та нелюдських умовах. Для багатьох полонених транспортування без забезпечення належного медичного супроводу може спричинити додаткові страждання або взагалі призвести до летальних наслідків.  

Наразі йдеться про сотні осіб, які утримувалися у різних локаціях Херсонської області. Станом на 20 жовтня відомо, що ув’язнених переміщують у невідомому напрямку з:

  • Херсонського слідчого ізолятора в м. Херсон (адреса: вул. Перекопська, буд.10);
  • Державної установи “Північна виправна колонія (№90)” (адреса: м. Херсон, вул. Некрасова, буд. 234); 
  • будівлі ІТТ №1 ГУНП в Херсонській області (адреса: м. Херсон, вул. Теплоенергетиків, буд 3).  

Звертаємося до українських та міжнародних інституцій, дипломатичних представництв та місій із закликом взяти процеси транспортування українських військовополонених та цивільних заручників, утримуваних Росією, на особливий контроль, фіксувати їх переміщення та вимагати від Російської Федерації надати інформацію про напрям та мету таких переміщень, місця та умови їх подальшого утримання, забезпечити доступ представників міжнародних інституцій до військовополонених. 

Водночас звертаємо увагу громадськості на те, що утримання цивільних заручників є грубим порушенням міжнародного права, і вони мають бути безумовно звільнені, а катування і нелюдське поводження як щодо цивільних, так і щодо військовополонених мають бути негайно припинені.