Заява правозахисних організацій щодо нової хвилі арештів в окупованому Криму

A+ A-

7 липня 2020 року представники Федеральної служби безпеки (ФСБ) Російської Федерації провели обшуки в тимчасово окупованому Криму. Після цього сімох затриманих – Сейрана Хайретдінова, Олександра Сізікова, Еміля Зіядінова, Ісмета Ібрагімова, Аліма Суф’янова, Вадима Бектемірова та Зекір’ю Муратова відвезли в управління ФСБ Сімферополя.

Обшуки у Криму 7 липня. Фото: Кримська солідарність

За попередньою інформацією, затриманих звинувачують в організації або участі в діяльності організації “Хізб ут-Тахрір”, оголошеної в РФ терористичною. 

Це чергова хвиля масових обшуків у Криму (востаннє схожий інцидент відбувся в березні цього року). Застосування антитерористичного законодавства Російської Федерації як інструменту переслідування кримських мусульман, кримськотатарських активістів та громадянських журналістів стало традицією всіх років окупації півострова. 

Після останніх затримань та відповідного обрання затриманим запобіжних заходів список українських політичних в’язнів, які незаконно утримуються в Російській Федерації та окупованому нею Криму, зріс із 94 осіб до щонайменше 100 осіб. 77 політв’язнів зі ста – кримські татари.

З огляду на це вимагаємо від Російської Федерації та окупаційної влади Криму:

  • негайно звільнити всіх затриманих;
  • провести оперативне, ефективне та неупереджене розслідування незаконних затримань та випадків фізичного насильства в Криму, а також притягнути винних у незаконних діях до відповідальності;
  • звільнити всіх раніше незаконно затриманих українських політичних в’язнів і припинити переслідування кримських татар, кримських мусульман, активістів та громадянських журналістів, включно з адміністративними арештами, кримінальними звинуваченнями, конфіскацією майна та іншими видами репресій.

Ми закликаємо міжнародні організації та уряди іноземних держав:

  • продовжувати тиск на російський уряд, щоб зупинити переслідування представників кримськотатарського народу та проукраїнських активістів у Криму;
  • засудити використання Росією її власного законодавства щодо боротьби з тероризмом та екстремізмом для переслідування адвокатів, правозахисників і громадських активістів у тимчасово окупованому Криму;
  • посилити секторальні санкції проти РФ за систематичні грубі порушення прав людини, злочини проти людяності та воєнні злочини, скоєні в окупованому Криму, і ввести персональні санкції стосовно причетних осіб.

Детальна інформація:

7 липня 2020 року російські силовики провели масові обшуки в Червоногвардійському, Сімферопольському та Бахчисарайському районах Криму, а також Алушті, унаслідок чого було затримано семеро осіб. 

Перші обшуки розпочалися близько 4-ї ранку 7 липня. На місце проведення обшуків не допускали адвокатів. За інформацією ініціативи “Кримська солідарність”, російські силовики вилучали телефони, загальнодоступну релігійну літературу та комп’ютери. 

Після завершення обшуків силовики затримали сімох осіб: Сейрана Хайретдінова, Олександра Сізікова, Еміля Зіядінова, Ісмета Ібрагімова, Аліма Суф’янова, Вадима Бектемірова та Зекір’ю Муратова. Ділявера Меметова, у якого також пройшли обшуки, не виявилося вдома, його місцезнаходження зараз невідомо.

Затримані виступали проти репресій у Криму. Так, Еміль Зіядінов – активіст і відеострімер; Ісмет Ібрагімов та Алім Суф’янов – активісти, останній активно відвідував судові процеси за політично мотивованими справами; Олександр Сізіков має інвалідність І групи, повністю втратив зір у 2009 році, виходив на одиничні пікети на підтримку політвязня Едема Смаїлова; Вадим Бектеміров – активіст, релігійний діяч; Сейран Хайретдінов – організатор мусульманських свят, активно відвідував судові процеси щодо кримських татар.

За попередньою інформацією, затриманим інкримінується стаття 205.5 Кримінального кодексу РФ (організація діяльності “терористичної” організації “Хізб ут-Тахрір” та участь у її діяльності). 

Тут можна переглянути відео із завершення обшуку в домі активіста Еміля Зіядінова.

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Центр  прав людини ZMINA

Центр громадянської просвіти “Альменда”

Центр громадянських свобод

ГО “КримSOS”

Кримська правозахисна група

Правозахисний центр “Дія”