Заява щодо арешту в окупованому Криму кримського татарина Меджита Аблямітова

A+ A-

20 серпня 2020 року підконтрольний Росії так званий “Київський районний суд м. Сімферополя” заарештував 25-річного Меджита Аблямітова. Він перебуватиме в слідчому ізоляторі до 17 жовтня.

ФСБ 19 серпня затримала Аблямітова за нібито участь в “українському націоналістичному батальйоні”. Йому загрожує до 15 років позбавлення волі. 

У відповідь на незаконні дії російських силовиків Прокуратура Автономної Республіки Крим розпочала кримінальні провадження за фактами незаконного позбавлення волі громадянина України (ч. 2 ст. 146 Кримінального кодексу України), а також за порушення недоторканності житла шляхом проведення незаконного обшуку за його місцем проживання в Кіровському районі Автономної Республіки Крим (ч. 2 ст. 162 Кримінального кодексу України) працівниками незаконно створеного органу “УФСБ России по Республике Крым и городу Севастополю”.

Дії окупаційної влади порушують норми міжнародного гуманітарного права, що забороняють застосування кримінального законодавства держави-окупанта на окупованій території (ст. 64 ЖК IV), а також норми міжнародного права прав людини, зокрема право на свободу і особисту недоторканність (ст. 5 ЄКПЛ, ст. 9 МПГПП) та право на повагу до приватного життя (ст. 8 ЄКПЛ, ст. 17 МПГПП). 

Тож список українських політичних в’язнів, які незаконно утримуються в Російській Федерації та окупованому нею Криму, знову зріс до щонайменше 101 особи78 політв’язнів з цього числа – кримські татари.

З огляду на це вимагаємо від Російської Федерації та окупаційної влади Криму:

  • негайно звільнити всіх затриманих;
  • провести оперативне, ефективне та неупереджене розслідування незаконних затримань та випадків фізичного насильства в Криму, а також притягнути винних у незаконних діях до відповідальності;
  • звільнити всіх раніше незаконно затриманих українських політичних в’язнів і припинити переслідування кримських татар, кримських мусульман, активістів та громадянських журналістів, включно з адміністративними арештами, кримінальними звинуваченнями, конфіскацією майна та іншими видами репресій.

Ми закликаємо міжнародні організації та уряди іноземних держав:

  • продовжувати тиск на російський уряд, щоб зупинити переслідування представників кримськотатарського народу та проукраїнських активістів у Криму;
  • засудити використання Росією її власного законодавства щодо боротьби з тероризмом та екстремізмом для переслідування адвокатів, правозахисників і громадських активістів у тимчасово окупованому Криму;
  • посилити секторальні санкції проти РФ за систематичні грубі порушення прав людини, злочини проти людяності та воєнні злочини, скоєні в окупованому Криму, і ввести персональні санкції стосовно причетних осіб.

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Центр прав людини ZMINA 

Харківська правозахисна група

Регіональний центр прав людини