Звернення про необхідність терміново ухвалити закон про воєнних злочинців

A+ A-

Правозахисні організації вже шостий рік поспіль документують воєнні злочини та злочини проти людяності, які є наслідком окупації Криму та ведення Росією гібридної війни на Донбасі. Однією із суттєвих перешкод у встановленні справедливості в цих справах є застарілий Кримінальний кодекс України. 

Актуальне законодавство не дає можливості органам національного розслідування та національній судовій системі кваліфікувати ці дії як міжнародні злочини, які не мають терміну давності, що є важливим у контексті поданих Україною міжнародних позовів проти Російської Федерації.

Чинний Кримінальний кодекс України не передбачає відповідальності за злочини проти людяності, а виписані в ньому склади воєнних злочинів не відповідають вимогам міжнародного гуманітарного та міжнародного кримінального права. Ця тривала ситуація призвела до того, що протягом кількох років пов’язані з наслідками збройної агресії кримінальні провадження замість статей за міжнародні злочини були відкриті за іншими статтями (наприклад, вчинення теракту, розбій або зґвалтування). 

Вирішити цю проблему має розроблений правозахисниками, науковцями та народними депутатами законопроєкт “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” (р.н. 2689). Його ухвалення створює можливості для адекватного та ефективного кримінального переслідування в межах правової системи України осіб, які скоїли так звані основні злочини за міжнародним правом. 

Правозахисні організації вважають, що цей законопроєкт потребує невідкладного ухвалення парламентом для ефективної протидії безкарності в масових порушеннях прав людини, жертвами яких стали тисячі людей у розпочатій Росією гібридній війні.

З огляду на викладене просимо учасників Погоджувальної ради 3 лютого 2020 року внести до порядку денного найближчої сесії Верховної Ради України проєкт Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації норм міжнародного кримінального та гуманітарного права” (р.н. 2689).


Платформа “Правозахисний порядок денний” – неформальна коаліція правозахисних організацій, що працюють у сфері моніторингу,  аналізу та розроблення законодавства відповідно до основних засад прав людини та основоположних свобод. Учасниками платформи виступають Українська Гельсінська спілка з прав людини, Харківська правозахисна група, Центр громадянських свобод, Amnesty International в Україні, Центр прав людини ZMINA, Центр досліджень правоохоронної діяльності, Проєкт “Без кордонів”, “Євромайдан SOS”. Координацію роботи платформи здійснює Центр громадянських свобод. Контакти для зв’язку: human.rights.agenda.ua@gmail.com.

 

Центр громадянських свобод

Центр прав людини ZMINA 

Східноукраїнський центр громадських ініціатив

Луганський обласний правозахисний центр “Альтернатива”

Центр політико-правових реформ

Регіональний центр прав людини

Харківська правозахисна група

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Громадський холдинг “ГРУПА ВПЛИВУ”

Українська правова консультативна група