Коаліція “Україна. П’ята ранку” випустила звіт про примусову мобілізацію на окупованих територіях

A+ A-

Коаліція “Україна. П’ята ранку” представила аналітичний звіт, в якому йдеться про проблему примусової мобілізації Росією українських громадян на тимчасово окупованих територіях, зокрема у Криму, Донецькій, Луганській, Запорізькій, Херсонській областях. Звіт охоплює події та факти в період з 19 лютого 2022 року до вересня 2022 року.

Мобілізовані до російської армії / Ілюстративне зображення

За словами авторів звіту, примусова мобілізація є одним із поширених та масових воєнних злочинів, які вчиняє РФ у війні проти України. Така мобілізація заборонена Женевською конвенцією про захист цивільного населення під час війни 1949 року.

Згідно зі статтею 51, окупаційна держава не має права примушувати осіб, що перебувають під захистом, служити в її збройних чи допоміжних силах та виконувати будь-яку роботу, що передбачала б їхню участь у воєнних операціях. Також такі дії є порушенням законів і звичаїв війни, згідно зі статтею 438 Кримінального кодексу України.

За свідченнями мобілізованих, які зібрали представники коаліції, за ухилення від “мобілізації” окупанти погрожували звільненням з роботи, відрахуванням з навчальних закладів, ув’язненням, а рідним, які їх укривають, погрожували декількома роками тюрми.

Водночас експерти коаліції “Україна. П’ята ранку” вказують: незважаючи на те, що Україна закликала здаватися українців, які були примусово долучені до лав російського війська, та обіцяла не засуджувати за сам факт служби в окупаційній армії, таким українцям все ж виносяться обвинувальні вироки без належного розслідування та доведення провини людей. 

Із повним текстом звіту, а також рекомендаціями для влади від правозахисників можна ознайомитися українською та англійською мовами.