У Берліні відбудеться театралізоване читання про війну та політв’язнів “Україна. П’ята ранку”

A+ A-

23 травня о 20:00 за київським часом у концертному центрі Beletage Фонду імені Гайнріха Бьолля у Берліні відбудеться театралізоване читання про війну та політв’язнів “Україна. П’ята ранку”. Основою текстів для читання стала документальна п’єса “Крим, 5-та ранку” українських драматургинь Наталі Ворожбит та Анастасії Косодії.

Віжуал: Masha Foya

Уривки з п’єси ілюструють ситуацію з правами людини та з переслідуваннями, зокрема щодо кримськотатарського населення у Криму за російського окупаційного режиму. Читання доповнені сучасними дописами з військового щоденника українського театрального драматурга Павла Ар’є.  

Актори Німецького театру читатимуть уривки з тексту та щоденникові записи (переклад німецькою Лідією Нагель) під художнім керівництвом Марини Шубарт. Першу частину читання музично та візуально у прямому ефірі супроводжуватиме художниця-аніматорка Софія Мельник.   

Цього разу митці переосмислюють твір у контексті повномасштабного нападу росіян на територію України, який розпочався вісім років тому із незаконної анексії Росією Криму та окупації сходу України. Вже тоді на тимчасово окупованих територіях загарбники поставили курс на авторитарну, імперіалістичну та антинародну політику путінського режиму, яка систематично впроваджувалася в наступні роки.  

Опісля на панельній дискусії обговорять: 

  • Чи була нинішня повномасштабна війна лише логічним наслідком подій у Криму та на Донбасі? 
  • Як досвід насильства змінює людей і суспільство?  
  • Як передати досвід війни Європі та як зберегти солідарність європейського громадянського суспільства?  

До панельної дискусії долучаться:    

  • Елен Убершер, президентка Фонду імені Гайнріха Бьолля 
  • Алім Алієв, Український інститут, Київ  
  • Тетяна Печончик, голова правління Центру прав людини ZMINA, Київ  
  • Міріам Космель, старша експертка зі Східної Європи, Фонд Бертельсманна, Берлін  
  • Йоганнес Восвінкель, директор Фонду імені Гайнріха Бьолля в Україні, Київ/Берлін  

Мова читання – німецька, мови дискусії – німецька та англійська. 

Читання та обговорення можна буде переглянути онлайн на YouTube-каналі Фонду імені Гайнріха Бьолля німецькою та англійською. 

Проєкт створено у співпраці Фондом імені Гайнріха Бьолля, Українським інститутом, Німецьким театром у Берліні, Dokumentartheater у Берліні та Європейською академією у Берліні.  

У 2021 році документальну п’єсу “Крим, 5-та ранку” показували в Києві та Варшаві.