У Харкові відкрилася фотовиставка The War Is Not Over Yet про злочини Росії проти медійників

A+ A-

У Харкові на площі Свободи 30 травня відкрилася виставка The War Is Not Over Yet (“Війна ще не закінчилася”) про злочини Росії проти медіа в Україні. Вона розповідає про українських та закордонних журналістів, операторів, фотографів, фіксерів, які були вбиті, поранені, викрадені від початку повномасштабного вторгнення Росії.

“Я ніколи не могла уявити, що колись ми відкриватимемо біля моєї alma mater фотовиставку, присвячену пам’яті загиблих журналістів. У ті роки, коли ми вивчали журналістику в Каразінському університеті, ми не говорили про воєнних кореспондентів і про роботу в умовах війни. Ми думали, що у нашому майбутньому нас чекатиме боротьба за незалежні українські медіа, а не війна, яка прийде в наші міста і забиратиме життя наших колег. Тут, у Харкові, особливо відчуваєш, що означає війна: ти бачиш її в очах людей, які пережили найважчі місяці блокади Харкова, у зруйнованих будинках і цілих районах. Назва нашої фотовиставки The War Is Not Over Yet – це насамперед нагадування іноземним журналістам, дипломатам і політикам, що російська геноцидальна війна триває: вона щодня руйнує наші міста, нашу культурну спадщину і, що найстрашніше, – забирає життя наших колег, друзів і рідних”, — розповіла під час відкриття виставки виконавча директорка Українського ПЕН Тетяна Терен.

За словами проректора із науково-педагогічної роботи Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна Бориса Самородова, Росія скоїла багато злочинів проти людяності, і світ знає про них завдяки журналістам: “Що зробила Росія? Тисячі людей загинули, тисячі будівель зруйновано, і Каразінський університет зазнав утрат, ми втратили понад 40 осіб із наших друзів, колег, студентів. Ми маємо пам’ятати про цих людей і молитися за українців, які боронять нашу землю”.

Кореспондентка телеканалу “СТБ” Марія Малевська поділилася спогадами про військового та журналіста Олександра Махова, який загинув у 2022 році біля Ізюма Харківської області. 

Тетяна Терен

“За кілька днів до повномасштабного вторгнення Сашко Махов приїздив до Харкова з тренінгом для воєнкорів. Тоді ми не надто вірили, що ця інформація нам знадобиться. У мене не було усвідомлення серйозності всього, що відбувається, навіть коли 24 лютого вдень умикалася з кільцевої Харкова, — я стояла біля російських трупів і підбитої техніки, бачила це на власні очі й навіть тоді не розуміла, наскільки все серйозно. Те, що розповідав Сашко, як виявилося, знадобилося кожному журналісту”, — поділилася Марія Малевська.

За її словами, це дуже важлива виставка, бо окрім журналістів, про цих людей ніхто не розповість. 

“До мене це усвідомлення дійшло, коли мені одна дівчина в інстаграмі написала: “Ви знаєте, я нині за кордоном, в евакуації. Я не знала, хто такий Сашко Махов, я побачила інформацію у вас, тепер я за кордоном, а моя вулиця, на якій я народилася та зростала в Ізюмі, тепер називається його іменем. Я бачила очі цієї людини, бачила її світлину, я тепер розумію, завдяки кому Ізюм вільний”, — додала журналістка.

Військова та журналістка, кореспондентка “АрміяInform” Оксана Іванець розповіла про свою колегу та подругу Валерію Суботіну (Карпиленко), журналістку та капітанку Нацгвардії, яка стала пресофіцеркою в полку “Азов”, потрапила в полон до росіян та нещодавно повернулася додому.

Оксана Іванець

“Попри все, що ця жінка пережила, попри втрату чоловіка, який загинув на “Азовсталі”, вона знайшла в собі сили працювати далі і постійно говорити про Маріуполь. Згодом був полон, в якому вона була 327 днів. Коли у полоні її примусили ходити зігнутою, окупанти намагалися її зламати. На що вона сказала, що Україну неможливо зламати”, — розповіла Оксана Іванець і додала, що історію Валерії варто розказувати на весь світ.

Виставка у Харкові триватиме до 26 червня. Вона розташована перед будівлею Північного корпусу Харківського національного університету імені Василя Каразіна (площа Свободи, 6, Харків).

Відео з відкриття виставки можна переглянути за посиланням.

Організатори: Український ПЕН, Інститут Масової Інформації, Центр прав людини ZMINA, Національний музей Революції Гідності, Премія імені Георгія Ґонґадзе.

Регіональні партнери: Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна, МедіаХаб Харків.

Довідка

За даними Інституту масової інформації, станом на 30 травня 2023 року відомо про 60 загиблих медійників. Від початку повномасштабного вторгнення 10 журналістів було вбито під час виконання професійних обов’язків (з них 4 громадяни України, 6 — іноземці). 50 медійників загинули як учасники бойових дій, внаслідок російських обстрілів чи катувань.

Загалом з 24 лютого 2022 року росіяни здійснили понад 500 злочинів проти медіа.

Виставка The War Is Not Over Yet (“Війна ще не закінчилася”) – вияв солідарності з медійниками та медійницями, які борються за правду, ризикуючи власним життям, адже саме завдяки їхній роботі міжнародна спільнота дізнається новини з фронту й бачить докази воєнних злочинів росіян. Журналісти на Харківщині неодноразово потрапляли під ворожі обстріли, а телевежі та місцеві сайти росіяни регулярно атакували.

У боях з окупантами на Харківщині загинули журналісти-військовослужбовці Максим Мединський, Олександр Махов та Олексій Юрченко. У перші дні російського вторгнення у Харкові помер фотограф Ігор Гуденко. У полоні росіян понад 100 днів провів блогер з Харківщини Анатолій Гарагатий, а журналіст Данило Іщенко під час зйомок був поранений.

Загиблий на Київщині публіцист і військовослужбовець Сергій Заїковський був випускником Харківського національного університету імені В. Каразіна. У бою на Донеччині загинув оператор телекомпанії “Приват TV: Харків” Дмитро Шиповський.

Виставка близько року мандрує українськими містами. Її вже побачили у Полтаві, Києві, Боярці, Вінниці та Одесі.

Всі фото в матеріалі — Михайло Нікіпєлов