У Полтаві відкрили виставку про російські медіазлочини в Україні

A+ A-

25 квітня в Полтаві на Театральній площі відкрилася фотовиставка The War Is Not Over Yet. Проєкт покликаний розповісти про тих, завдяки кому світ знає про війну, яку розвʼязала Росія проти України. Йдеться про журналістів та журналісток, які загинули, були поранені, опинилися під обстрілами, у полоні або зазнали переслідувань від початку повномасштабного вторгнення.

На 20 вуличних стендах зібрано найповнішу інформацію про злочини Росії проти українських та закордонних журналістів від початку повномасштабного вторгнення. Загалом після 24 лютого 2022 року росіяни скоїли понад 500 злочинів проти медіа: представники преси з перших днів нападу стали мішенями російських військових, які бояться розголосу про свої злочини в Україні.

Станом на 25 квітня, за даними Інституту масової інформації, росіяни вбили 53 українських та закордонних журналістів: вісім з них загинули під час виконання професійних обов’язків, 45 – як учасники бойових дій або внаслідок обстрілів чи катувань. Ще щонайменше 17 журналістів поранили, 21 – був викрадений. Крім того, ще 15 кримських журналістів перебувають в ув’язненні за політично мотивованими справами.

Вперше виставку представили торік у Києві, потому її побачили в Боярці, Вінниці та Одесі. Тетяна Терен, виконавча директорка Українського ПЕН, зазначила під час відкриття виставки в Полтаві, що рік тому цей проєкт був реакцією на те, що іноземні медіа продовжували у своїх текстах називати війну Росії проти України кризою, конфліктом або ж “війною Путіна” чи “війною російського уряду”. 

“Це відбувалося в той час, коли окупанти вбивали українських та закордонних медійників і коли армія ворога цілеспрямовано влучала в автівки з написом “Преса”, катувала журналістів і терором насаджувала свою пропаганду на окупованих територіях України. За рік повномасштабного вторгнення завдяки роботі українських медійників, дипломатів і правозахисників більшість іноземних медіа нарешті називає війну війною, водночас у світі дедалі частіше говорять про “втому від України”. Наші фотовиставки – це нагадування, що геноцидальна війна Росії проти України триває і що однією з цілей окупантів і далі лишаються медіа та свобода слова”, – додала Тетяна Терен.

Тетяна Терен

Виставка The War Is Not Over Yet – вияв солідарності з українськими медійниками та медійницями, які борються за правду, ризикуючи власним життям. Вони залишають свою професійну діяльність і стають до лав Збройних сил України. Вони ведуть активну боротьбу на інформаційному фронті, фіксуючи перебіг війни й розповідаючи про неї правду світові. Завдяки українським журналістам, фотографам, операторам та фіксерам міжнародна спільнота дізнається про новини з фронту й бачить докази воєнних злочинів росіян.

“Боротьба українців за свободу – це, зокрема, боротьба й на інформаційному фронті. Чимало журналістів, операторів, фотографів її висвітлюють уже чимало років – і під час Революції Гідності, початку війни у 2014 році та повномасшатабного вторгнення росії. Багато в чому це для нас особиста історія, адже серед загиблих медійників, історії яких розповідає виставка, є друзі Музею Майдану, з якими реалізовували спільні проєкти, та друзі й рідні наших колег. Тож ушановуємо пам’ять загиблих та дякуємо тим, хто щодня працює на цьому непростому фронті й показує світові правду про війну в Україні та злочини рашистів, наближаючи перемогу”, сказала Ксенія Дворнікова, завідувачка відділу розвитку та комунікацій Національного музею Революції Гідності.

Ксенія Дворнікова

Виставка в Полтаві триватиме до 28 травня. 

Організатори виставки: Український ПЕН, Інститут масової інформації, Центр прав людини ZMINA, Національний музей Революції Гідності, Премія імені Георгія Ґонґадзе.

Регіональний партнер: Український інститут національної пам’яті.

Всі фото в матеріалі: Марина Левчук