В Раді зареєстровано 13 загрозливих для громадянського суспільства законопроєктів

A+ A-

На розгляді Верховної Ради України перебуває 13 законопроєктів, що є загрозливими для громадянського суспільства, порушують Конституцію й міжнародні зобов’язання України у сфері прав людини та спрямовані на непропорційне обмеження свободи асоціацій і мирних зібрань.

Про це повідомила  голова Центру прав людини ZMINA Тетяна Печончик під час пресконференції у Києві, де було представлено доповідь про переслідування активістів у 2021 році. 

З цих законопроєктів чотири було зареєстровано у 2021 році (№ 5496, 6325, 6326, 6327), дев’ять законопроєктів було внесено у 2020 році (№ 3059, 3193-1, 3291, 3326, 3564, 3572, 3916, 3936, 4521).

Зокрема, ці проєкти законів забороняють громадським активістам проводити акції протесту біля судів, запроваджують “перевірки на поліграфі” для громадських активістів, які бажають працювати в державних органах чи на підприємствах, афілійованих із державою, вводять статус “іноземних агентів” та передбачають надмірну й невиправдану фінансову звітність для громадських організацій з іноземним фінансуванням, вилучають термін “ґендер” із законодавства й забороняють “пропаганду трансґендеризму й гомосексуалізму”, ускладнюють процедури залучення іноземних волонтерів тощо.

Ці проєкти законів внесли народні депутати від політичних фракцій “Слуга народу”, “Опозиційна платформа – За життя”, ВО “Батьківщина”, “За майбутнє”, позафракційні депутати, а також Кабмін.

“Якщо навіть один з цих законопроєктів ухвалять, це стане серйозним ударом по ситуації з правами людини та свободою об’єднань і мирних зібрань в Україні. ZMINA слідкуватиме за ситуацією навколо цих проєктів законів у 2022 році”, – підсумувала Тетяна Печончик.

Тетяна Печончик

Водночас правозахисниця зауважила, що окремі народні депутати, які відзначилися внесенням “токсичних” для громадянського суспільства законопроєктів, були внесені до санкційних списків США. Це Андрій Деркач (позафракційний), Олександр Дубінський (“Слуга народу”) та Олег Волошин (ОПЗЖ). При цьому Олександр Дубінський був також виключений із фракції “Слуга народу” в парламенті. 

“У Держдепі США їх вважають російськими агентами, і це видно також із їхніх законопроєктів, які місцями списані з російських законів, де громадянське суспільство знаходиться у зашморгу, – зауважила Тетяна Печончик. – Ми закликаємо інших авторів подібних законодавчих ініціатив не ризикувати і не ганьбитися та відкликати ці законопроєкти”.  

Довідково: Проєкт “Підвищення ролі та захисту правозахисників в Україні” реалізується Центром прав людини ZMINA у партнерстві з Нідерландським Гельсінським комітетом за фінансової підтримки Європейського Союзу. Проєкт зосереджується на правовому та оперативному захисті та підтримці правозахисників і антикорупційних активістів в Україні, підтримці позитивної ролі правозахисників у суспільстві та налагодженні зв’язків між ними, збільшенні кількості ефективних розслідувань нападів на правозахисників та активістів тощо. Триває з 2019 року до 2022 року.