Правозахисники засуджують позбавлення волі Ірини Данилович – вимагаємо її звільнення й термінової госпіталізації!

A+ A-

Правозахисна спільнота України висловлює обурення діями окупаційної влади щодо засудження громадянської журналістки, правозахисниці та активістки Ірини Данилович, а також щодо ненадання їй медичної допомоги, що може призвести до летальних наслідків.

29 червня 2023 року відбувся розгляд апеляційної скарги Ірини Данилович. Наче знущаючись, “колегія суддів Верховного суду Криму” скоротила вирок на один місяць. Отже, Ірину Данилович було засуджено до 6 років і 11 місяців позбавлення волі за сфабрикованими звинуваченнями в “зберіганні вибухівки.

“Колегія суддів” не звернула уваги на зауваження адвокатки Данилович про те, що підсудна не закінчила ознайомлення з матеріалами справи через погіршення стану здоров’я, що суттєво порушує право на захист.

Крім цього, впродовж усіх 14 місяців перебування в Сімферопольському СІЗО-1 Данилович жодного разу не отримала меддопомоги, призначеної незалежним лікарем, що прирівнюється до катувань і нелюдського поводження. “Адміністрація” СІЗО не дозволяє передавати їй необхідні ліки, а на прохання про доступ до лікаря відповідає: “Краще поріж собі вени”. Раніше повністю здорова, Ірина Данилович втратила слух у лівому вусі, постійно відчуває головний біль, має проблеми з координацією рухів і підозрює, що перенесла в ув’язненні як мінімум один мікроінсульт.

Найближчим часом Ірину Данилович незаконно етапують за межі Криму – до Російської Федерації, повністю ізолювавши від рідних та адвокатів. Водночас стан її здоров’я та необхідність негайної медичної допомоги, найімовірніше, не будуть узяті до уваги під час розгляду питання про етапування.

Нагадаємо, Ірина Данилович – медсестра та громадська активістка з Феодосії (Крим), співпрацювала з виданням “INжир media” та правозахисним проєктом “Кримський процес”.

29 квітня 2022 року співробітники ФСБ викрали Данилович і утримували її 13 днів incommunicado. За час ув’язнення на Данилович чинили психологічний тиск, обманом змусили підписати пусті папери, завдавали фізичних ушкоджень, тримали в холодній камері. 28 грудня 2022 року так званий “Феодосійський міський суд” в особі “судді” Наталії Кулинської оголосив вирок: сім років позбавлення волі й 50 тисяч рублів штрафу, незважаючи на безліч нестикувань у справі, очевидних порушень, а також заборони державі-окупанту застосовувати своє кримінальне законодавство на окупованій території.

Це вже засудили МЗС України, Спецдоповідачка ООН із питань правозахисників, Представниця ОБСЄ з питань свободи ЗМІ, Генеральна доповідачка ПАРЄ з питань політв’язнів, Делегація ЄС до України, Комітет із закордонних справ Сенату США, Amnesty International, Front Line Defenders, Civil Rights Defenders, World Organisation Against Torture, Coalition For Women In Journalism, Reporters Without Borders, International Press Institute, Committee to Protect Journalists та інші.

Дії окупаційної влади, ФСБ, представників “судових інстанцій” і Сімферопольського СІЗО-1 порушують норми міжнародного гуманітарного права і прав людини. 

Викрадення, катування і психологічне знущання, кримінальне переслідування з політичних мотивів, порушення права на захист – злочини, свідомо скоєні Вадимом Булгаковим (голова Федеральної служби виконання покарань в окупованому Криму), Віктором Харченком  (в.о. голови СІЗО-1 м. Сімферополь), Олегом Камшиловим (“прокурор” Криму), Павлом Павленком, Ігорем Царьковим та Дмитром Ігнатьєвим (відповідальні за медзабезпечення), Андрієм Козарем (голова “Громадської наглядової комісії” Криму), Ларисою Опанасюк (“Уповноважена з прав людини” в Криму) та Наталією Кулинською (“суддя Феодосійського міського суду”).

Ми закликаємо російську окупаційну владу:

 • звільнити Ірину Данилович та інших політв’язнів, незаконно утримуваних на території тимчасово окупованого Криму;
 • негайно надати кваліфіковану меддопомогу й госпіталізацію Ірині Данилович і всім потребуючим (політ-)в’язням;
 • припинити застосовувати кримінальне законодавство РФ на окупованих територіях;
 • припинити переслідування через політичні погляди, релігію, активізм і журналістську діяльність.

Ми закликаємо українську владу:

 • внести Ірину Данилович до списків обміну та активно адвокувати за її звільнення, поки Данилович не етапували на територію РФ:
 • виробити ефективний механізм звільнення цивільних заручників, зокрема політв’язнів, утримуваних Росією;
 • підтримувати тему політв’язнів високо в порядку денному та адвокувати за їхнє звільнення.

Ми закликаємо міжнародну спільноту:

 • закликати Росію до звільнення Ірини Данилович і надання їй кваліфікованої медичної допомоги, зокрема адресувавши цей запит Уповноваженій із прав людини РФ Тетяні Москальковій (Moskalkova@ombudsmanrf.ru);
 • виступити медіатором у процесі звільнення / обміну політв’язнів;
 • ввести індивідуальні санкції проти перелічених осіб, причетних до незаконного ув’язнення, ухвалення політично мотивованого вироку й ненадання меддопомоги Ірині Данилович;
 • всіляко підтримувати Україну у звільненні тимчасово окупованих територій, зокрема АР Крим та м. Севастополя.

Центр прав людини ZMINA

Кримський процес

ПЛАТФОРМА ЗВІЛЬНЕННЯ ПОЛІТВ’ЯЗНІВ 

КримSOS

Центр громадянських свобод

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля

Кримська правозахисна група

ПЦ “ДІЯ”

Центр громадянської просвіти «Альменда»

Регіональний центр прав людини

Дім прав людини “Крим”

Медійна ініціатива за права людини

Українська Гельсінська спілка з прав людини

Освітній дім прав людини в Чернігові