членкиня правління
Авторка ціннісних текстів, тренерка з прав людини, фасилітаторка.
З 2012 року працювала як журналістка тодішнього Центру інформації про права людини (нині —- ZMINA), а згодом і редакторкою сайту.
Авторка книжки “Кримський альбом. Історії правозахисників” — про боротьбу за права людини в умовах окупації.
За десять років співпраці з Центром прав людини ZMINA реалізувала десяток кампаній на захист прав жінок. Зокрема, “Війна, яка не відпускає” — кампанія з протидії домашнього насильства в родинах учасників АТО, “Конвенція в подарунок”, “Мовчати не можна говорити”, “Відчинимо правду про насильство” — кампанії на підтримку ратифікації Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу із цими явищами та інші. А також інформаційні кампанії на підтримку жінок в умовах пандемії коронавірусного захворювання (COVID-19). Ця інформаційна робота сприяла тому, що Конвенція, зрештою, була ратифікована Верховною Радою України в 2022 році.
Авторка понад 400 текстів про права людини. Фокус на тематику з протидії дискримінації, гендерної рівності, інклюзії та прийняття різноманіття.
У 2017 році стала переможницею на Всеукраїнському журналістському конкурсі “Честь професії” в номінації “Краще подання складної теми” за статтю “Війна, яка не відпускає: насильство у родинах учасників АТО” для видання L`officiel (онлайн).
У 2025 році стала лауреаткою цього ж конкурсу в спецномінації “Найкращий матеріал на тему прав жінок, дотримання ґендерної рівності” від ГО “Жінки в медіа” за статтю “Як допомогти мамі, котра переживає втрату дитини” для Divoche.media.
З 2017 по 2021 роки — координаторка Академії з прав людини для викладачів та викладачок журналістики. За цей період понад 70 викладачів журналістики з близько 40 журналістських кафедр пройшли навчання, внесли зміни в навчальні плани з фокусом на права людини або запропонували окремі курси з прав людини для студентів та студенток журналістики. У цей час також координувала три медіафестивалі “Праволюдяність” для викладачів та студентів журналістики.
З 2021 року є співавторкою низки освітніх серіалів на тему безбар’єрності на Дія.Освіта, а також з медіаграмотності (платформи EdEra, Прометеус тощо).
Є упорядницею посібників, серед яких — “Універсальний дизайн. Конспект лекцій” (ПРООН, 2025), “Практичний посібник з рівності для людей з інвалідністю у медіа” (ЮНЕСКО, 2024), “Безбар’єрність на публічній службі” (ПРООН, 2024).
Ірина Виртосу є співзасновницею організації людей з інвалідністю Fight For Right та організації, що супроводжує людей у втраті, “Бути”.
Співпрацювала та співпрацює з такими міжнародними організаціями, як Британська Рада в Україні, ЮНЕСКО, Рада Європи, Міжнародна фундація виборчих систем (IFES), Програма Розвитку ООН в Україні, а також з лауреаткою Нобелівської премії миру Олександрою Матвійчук.
Має вищу освіту, ступінь магістра з міжнародної журналістики Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
Навчалася на програмах International Visitor Leadership Program (IVLP) у США та “Розуміємо права людини” (Україна / Литва, сертифікована тренерка з прав людини), а також на курсі для молоді від Ради Європи Compass для тренерів з освіти з прав людини (Україна / Угорщина, сертифікована тренерка цього курсу).
Щоп’ятниці отримуйте найцікавіші матеріали тижня: важливі новини та актуальні анонси, розлогі тексти й корисні інструкції.